Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Yenidoğan kalbinde hayat kurtaran yöntem

Yenidoğan kalbinde hayat kurtaran yöntem

Doğuştan kalp hastası her 4 çocuktan 1’i hayati riskle karşı karşıya...
Türkiye’de her yıl 10 bini aşkın çocuk, kalp hastası olarak doğuyor. ABD’de bu sayı 40 bine ulaşıyor. Doğuştan kalp hastalığı olan ancak doğum sonrası tamamen normal göründükleri için kritik durumdaki hastalıkları fark edilmeden eve gönderilen her 4 çocuktan biri ise, doğum sonrası saatler veya günler içerisinde hayatını kaybetme riski ile karşı karşıya kalıyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ersin Erek, doğuştan kalp hastalığının doğumun hemen sonrasında çok basit bir yöntem ile tespit edilebilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. Doç. Dr. Erek “Günümüzde artık gebeliğin 18-20. haftasından sonra anne karnında kalp hastalığı olup olmadığı da anlaşılabilmekte ve böyle bir durum varsa bebek daha doğmadan gerekli tedbirler alınabilmektedir” diyor.

Kalp hastalıkları dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm nedenleri arasında başı çekiyor. Son yıllarda yeni gelişen yöntemler sayesinde ise hastalığın teşhisi ve tedavisi doğumun hemen sonrasında hatta henüz anne karnındayken bile mümkün olabiliyor. Her yıl dünyaya kalp hastası olarak gözlerini açan binlerce bebek, erken teşhis ve tedavi durumunda sağlıklı bireyler olarak hayatına devam edebiliyor. Doğuştan kalp hastalığının tespitinde son derece basit ama hayat kurtaran testin adı ‘pulse oksimetri’. Yeni doğan bebeğin el veya ayak parmağına yapıştırılan küçük bir elektrod yardımı ile çalışan cihaz, kanın oksijen derecesini ölçüyor, kalp hastalığı durumunda kirli ve temiz kanın karışmasına bağlı olarak, kanın oksijen derecesi düşük çıkıyor. Her 100 bebekten birinin kalp hastası olarak doğduğunu, bu nedenle doğuştan kalp hastalığı için ‘pulse oksimetri ‘ ile yeni doğan bebek taraması yapılmasının zorunluluk olduğunu belirten Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ersin Erek “ABD’ de bazı eyaletlerde bu tarama kanuni zorunluluk kapsamına alınmıştır. Doğan her bebeğe pulse oksimetri testi yapılması hem çok kolay hem de son derece hayati bir durumdur. Yeni bebek sahibi aileler, hayat kurtaran bu testin yapılmasını doktorlarından istemelidirler” diyor.

Yeni doğan bebekte 7 kritik kalp hastalığı

Ülkemizde her yıl 10 bini aşkın çocuk, kalp hastası olarak doğuyor. ABD’de bu sayı 40 bine ulaşıyor. Doğuştan kalp hastası olan ancak doğum sonrası tamamen normal göründükleri için hastalığı fark edilmeden eve gönderilen her 4 çocuktan biri ise, birkaç saat hatta birkaç gün içerisinde hayatını kaybetme riski ile karşı karşıya kalıyor. Doç. Dr. Erek “Her bebekte kalp hastalığı ile doğma riski mevcuttur. Bu bebeklerin çoğunun dış görünüşü normal görülebilir ve bir kısmı kalp hastası olduğu anlaşılamadan eve gönderilebilir. Doğuştan kalp hastası olduğu anlaşılmadan evine gönderilen bir bebek, duktus damarının kapanması ile birlikte çok ağır bir kalp yetersizliği içine girer ve hemen müdahale edilmezse hayatını kaybedebilir” diyor. Pulse oksimetri testinin, ideal olarak doğumdan ilk 24 saat geçtikten sonra ve bebek taburcu edilmeden önce yapılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Erek, testi geçemeyen bebeklerde ekokardiyografi tetkiki ile kalbin görüntülenmesinin şart olduğunu vurguluyor. Yenidoğanlarda doğuştan kalp hastalığı taramasında, özellikle 7 kritik doğuştan kalp hastalığının araştırılması önemli. Bunlar;

-Doğuştan büyük damarların ters olması

-Akciğer atardamarının tıkalı olması

-Kalbin sağ kapağı ve karıncığının gelişmemiş olması

-Kalbin sol kapakları, sol karıncık ve aort damarının gelişmemiş olması

-Kalbe temiz kan getiren damarların kirli kana karışması

-Aort damarı ve akciğer atardamarının birlikte çıkması

-Akciğere giden damarın dar olması ve kalpte geniş bir delik bulunması

Doç. Dr. Erek günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık gebeliğin 18-20. haftasından sonra anne karnında kalp hastalığı olup olmadığının da anlaşılabildiğini belirterek “Böyle bir durum varsa, daha bebek doğmadan gerekli tedbirler alınabilmektedir” diyor.

Leyditurk.com
2015-04-10 14:13:00 835 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup