Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Yapma Diyeceğinize Çözüm Yolu Bulur musunuz?

Nimet Şebnem Yılmazer

Sevgili anne-babalar, geçen haftaki makalemde mükemmeliyetçilikten bahsetmiştim. Bu hafta bu duygunun beraberinde çeşitli faktörlerin de etkili olduğu bir başka sorundan bahsetmek istiyorum. Anaokulundan başlayarak kronik bir şekilde yetişkinlikte de devam eden “Tırnak Yeme Davranışı”. Araştırmalar da gösteriyor ki tırnak yeme, dudak ısırma, parmak emme, saç koparma, diş gıcırdatma vb. davranışların temelinde stres duygusu yatmaktadır.

Özellikle sık uyarılan çocuklar ilgi çekmek için bile bu tür davranışlarda bulunabilmekte ve hatta dikkat edilmez, çözümlenmezse bir süre sonra alışkanlığa dönüşebilmektedir. Bu tip davranışlar “yapma-ısırma-yeme” gibi kelimeleri kullanmakla son bulmayacaktır. Bu sorunu çözmek için öncelikle çocuklarımızın böyle  davranışlarının altında yatan nedenleri araştırmalı ve sorunlarını çözme yoluna gitmeliyiz.

Sizlere anaokuluna giden öğrencilerden birinde gözlemlediğim bir vaka ile örnek vermek istiyorum. Çocuğumuz ellerinde yaralar oluşacak kadar tırnaklarını, hatta parmak kenarlarındaki derileri bile yeme davranışı gösteriyordu. Öncelikle bu davranışı daha çok hangi durumlarda gösterdiğini tespit etmek için uzun bir süre öğretmeniyle birlikte çeşitli etkinlik saatlerinde çocuğumuz gözlemledik. Yanlış yapma kaygısını duyduğu her an tırnaklarını yediğini gördük. Akabinde veli görüşmesi yaptık ve öğrencinin okul dışındaki zamanlarda neler yaptığını, nasıl davranışlar sergilediğini annesine sorduk. Tırnak yeme davranışını evde hangi zamanlarda gerçekleştirdiği, evdeki aile büyüklerinde bu tip davranışların olup olmadığı konusunda bilgi aldık.

Annesi çocuğunun okul dışında tırnak yeme davranışını en çok kendisinin onu uyardığı ya da evde tamamlaması gereken etkinlikleri olduğu zamanlarda yaşadığını anlattığında annenin mükemmeliyetçi bir anne olduğunu keşfettim. Hata yapmaya karşı son derece hassas olduğu için çocuğu da hata yapma endişesi ile sürekli bir kaygı yaşamakta ve bu duyguyla baş edemediği için tırnak yeme davranışını göstermekteydi. Bu sorunun çözümü içinse sadece caydırıcı yöntem dediğimiz eczanelerden alınan tırnak cilalarını kullanıyorlardı.

Sorun belliydi ve çözüm yolu için adım atma sırası gelmişti. Öncelikle okul içinde kaygı düzeyini azaltmak için onu destekleyerek başarı duygusunu perçinleyecek çeşitli etkinliklerde görev verdik (sevdiği bir öyküyü anlatması, proje etkinliklerinde kendi grup arkadaşlarını yönlendirmesi, sınıf başkanlığı, ailesiyle birlikte hazırladığı bir etkinliği sunma vb.) ve böylece kendisine olan güvenin artmasını sağladık. Ardından sorunun çözümünde en önemli basamağı oluşturan anneden aşırı baskıyı çocuğunun üstünden kaldırmasını, çocuğuyla birlikte daha kaliteli vakit geçirmesini ve çocuğunu yaptığı etkinliklerde yüreklendirmesini istedim.

Bir süre sonra çocuğumuzda tırnak yeme alışkanlığının azaldığını gözlemledim. Sevgili okurlarım evet hiçbirimizin elinde sihirli bir değneğimiz yok ve unutmayalım ki sorunlar asla tek taraflı değildir. Yanlış alışkanlıklarımızdan kurtulmak ve sorunlarımızı çözebilmenin en önemli şartı sorunun kaynağını bulmaktır.

Sevgilerimle

Okul öncesi Eğitim Uzmanı
Nimet Şebnem Yılmazer
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup