Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Yanlış diyetin kurbanı olmayın !

Yanlış diyetin kurbanı olmayın !

Uzmanlar yanlış diyetlerin saça zarar verdiğini söylüyor.
Dengesiz beslenme ve bilinçsiz yapılan diyetin, saç dökülmesine yol açabileceği uyarısı geldi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Şentürk, beslenmenin saç gelişimi için önemli olduğunu söyledi. Saç dökülmesinin erkeklerde ve kadınlarda önemli bir problem olduğuna dikkati çeken Şentürk, şöyle devam etti:

“Her gün belli miktarda saçın dökülmesi doğaldır. Bunlar doğal yaşam sürelerini tamamlamış ve dökülmeleri gereken saçlardır. Yerlerine yenileri çıkar. Günde 100 adete kadar saç kaybı normal kabul edilir ancak demir eksikliği anemisi ya da demir depolarının boşalması saç dökülmesine yol açabilir. Ayrıca dengesiz beslenme ve stres de saç dökülmesine neden olur.”

Beslenmenin saçlar için çok önemli olduğuna değinen Şentürk, “Tek yönlü beslenmelerde ve bilinçsiz yapılan diyetlerde saç, yaşam döngüsünde gerekli vitamin, mineral ve proteini yeterli düzeyde alamaz. Bunun sonucunda saçta zayıflama ve dökülme problemi yaşanır. Kilo verme veya ince kalma kaygısı ile yapılan diyetler, özellikle proteinden fakir diyetler saçlarımıza zarar verebilmekte” dedi.

Yaşanan çeşitli sağlık sorunlarının da saç dökülmesine neden olabildiğini vurgulayan Şentürk, kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi saç dökülmesinde genetik faktörlerin rol oynadığını ancak kadınlardaki saç dökülmesinin erkeklerdeki gibi kelliğe gidecek kadar şiddetli olmadığını anlattı.

KADINLARIN ÖN SAÇ ÇİZGİSİ

Prof. Dr. Şentürk, kadınlarda tam saç dökülmesinin nadir görüldüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:
“Menopoz sonrasında veya androjenlerin kanda belirgin yükseldiği durumlarda, erkekte olduğu gibi alın ve tepedeki açılma belirginleşebilir. Kadınlarda ön saç çizgisi genellikle korunur.

Erkekler, erkek tipi saç dökülmesini kabul edilebilir görürken bu durumu kabullenmek kadınlar için daha zordur. Saça dışarıdan uygulanan fön, perma, boya gibi işlemlerde saçlar kopup kırılabilir. Zamanla cansız, kuru ve mat görünüm alırlar ama saç kökleri bu işlemlerden zarar görmez. Şampuandan sonra krem kullanmayı, saç taranmasını kolaylaştırıp parlak görünmesini sağladığı için öneriyoruz.”

Şentürk, “Saç dökülmesini önlemeye yönelik eczanelerde de satılan bakım amaçlı ürünler saçların daha parlak ve bazen de daha hacimli görünmesini sağlayabilir ancak eğer gerçek bir saç dökülmesi probleminiz varsa bunu engelleyemez” ifadesini kullandı.
2014-05-11 18:23:00 1066 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup