Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
 • Leyditurk FaceBook
 • Leyditurk Twitter
 • Leyditurk Friendfeed.com
 • Leyditurk RSS

Vücuttaki hamilelik belirtileri nelerdir?

Vücuttaki hamilelik belirtileri nelerdir?

Gebelikte bir çok belirti hamile olduğunuzu gösterebilir...
1. Adetin gelmemesi (amenore)
2. Bulantı ve kusma
3. İdrar şikayetleri
4. Yorgunluk
5. Fetal hareketlerin algılanması
6. Göğüslerde değişiklikler
7. Vaginal mukoza renk değişikliği
8. Artmış deri pigmentasyonu ve abdominal striaların görülmesidir.

AMENORE:
Daha önce düzenli adet gören sağlıklı kadınlarda beklenen adetin görülmemesi gebelik yönünde önemli bulgulardandır.
Fakat amenore hiçbir zaman tek başına gebeliğin kesin olduğunu göstermez. Psikolojik ve sosyal şartlar, iklim ve yer değişiklikleri adetin aksamasına neden olabilir. Ayrıca ağır enfeksiyon hastalıkları veya diyabet, ve diğer bazı hormonal hastalıklarda da amenore vardır (Basedow hastalığı, miksödem, akromegali, Addison). Çocuk emziren kadınların %80' inde amenore görülür.

Nadiren de olsa henüz hiç adet görmemiş puberte çağındaki bir çocukta, bir süredir menopozda olduğu bilinen kadında da gebelik olabileceği unutulmamalıdır.

Bunların aksine gebe olduğu halde adet gören kadınlar da vardır. Halk arasında buna "üste adet görme" denir.

BULANTI - KUSMA:
Genellikle gebeliğin 2-12. haftalarında gözlenir. Gebelerin yaklaşık % 50-60'ında bulantı-kusma görülür. Sıklıkla bulantı sabah uyanıldığında çok şiddetlidir ve gün ilerledikçe azalır. Gebelik sırasında hastanın değişen metabolizmasının, değişik durumunun, endokrin bezlerin bulantı - kusmada rollerinin olduğu düşünülmektedir.

Gebelikte ayrıca tükrük salgısında artış (hipersalivasyon) ve ağızda aşırı sulanma (pitiyalismus) mevcuttur.

MESANEDE DUYARLILIK ARTIŞI:

Gebeliğin başında büyüyen uterus mesaneye bası yapar. Mesane duyarlılığı artar. Kapasitesi azalır. Sık idrara çıkılır. Bu belirti gebeliğin 2.devresinde azalır. 3. trimesterde fetal baş pelvise inince yeniden başlar.

YORGUNLUK:

Erken gebeliğin sık rastlanan ve bazen çok şiddetli olan belirtisidir. Yorgunluk, yapılan işle orantısızdır. Genellikle 20. haftadan sonra geçer.

FETAL HAREKETLERİN ALGILANMASI:
Genellikle Multiparlarda 16-18. haftalarda, primiparlarda, 18-20. haftalarda gebe tarafından fetal hareketler hissedilir. Bu batın içindeki kanat çırpılmasını andıran bir duygu olarak algılanır. Bu hareketlerin şiddeti giderek artar. Bu hareketlerin anne tarafından algıladığı ilk ana "CANLANMA" denir.

MEMELERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER:
İlk adet gecikmesinden kısa bir süre sonra memelerde dolgunluk, duyarlılık, karıncalanma hissedilebilir. Gebeliğe eşlik eden meme değişimleri, meme dokusunun hormonal uyarısına bağımlıdır, ama hemen adet öncesinde de aynı belirtiler bulunabilir. Nadiren yüksek prolaktin düzeylerinin varlığında memelerde gebeliktekini andıran değişimler olabilir.

Memelerde bez, yağ ve bağ dokusunda artış olur ve damarlarda, lenf bezlerinde hipertrofi meydana gelir. Böylece memelerin şekil ve kıvamında karakteristik değişiklikler olur. Areola halkası genişler ve mamilla büyür, uzar. Areolada bulunan rudimenter süt bezlerinden, Montgomery bezleri aşırı belirginleşir. Areola ve mamillanın rengi, artmış pigmentasyon nedeniyle değişir (renk açık kahverengiden, koyu siyaha kadar olabilir). Çoğunlukla 2. gebelik ayından itibaren özellikle pigment bakımından zengin olan hastalarda pigmentasyon areola halkasından taşarak, areola çevresinde daha açık renkte sekonder gebelik areolası meydana gelir. Proliferasyona uğramış süt bezlerinin faaliyete başlamaları gebeliğin 2. ayının sonunda olur ve sekresyon başlar. Memenin tabanından mamilla yerine doğru yapılan basınç sonucunda berrak, daha sonraki aylarda da bulanık bir hal alan beyaz sarımtırak sekret salgılanır. Bu mayi, olgun süt karakterinde olmayıp kolostrum adını alır (Kolostrum, histolojik ve kimyasal bakımdan sütten ayrılır). Fakat kolostrum varlığı kesin gebelik bulgusu değildir. Daha önce gebelik geçirmişse kolostrum sekresyonu senelerce devam edebilir. Nulliparlarda da kolostrum teşekkülü görülmüştür. Korpus luteum persistansinde, ovarium kistlerinde, myomlarda, tüberkülozda da kolostrum oluşabilir. Hatta bazı kadınlarda menstrüasyon sırasında, pubertede, klimakteriumda, ovariumda oluşan fonksiyonel değişikliklere uygun zamanlarda kolostrum salgısı görülebilir.

Tüm bu nedenlerle meme salgısı ancak şüpheli gebelik bulgusu kabul edilebilir. Ama ilk gebeliklerde diğer sebepler de elimine edilebiliyorsa gebelik yönünden değerli bir bulgu kabul edilebilir.

LİVİDİTE:
Damar genişlemesine bağlı gelişen kan göllenmesi nedeniyle vulva, vagina ve servikste mavimtırak bir renk belirginleşir.

ABDOMİNAL STRİALAR VE PİGMENTASYON:
Gebelerin yaklaşık %90'ında, stria gravidarum da denilen gerilme çizgileri ortaya çıkar. Derialtı ve deri ile ilgilidir. Deri dokusunun elastik lifleri birbirinden ayrılır, altında bulunan ve damardan zengin tabaka kolayca görülür. Gebelerin yalnızca %10'unda gözlenmez. Gebelikten sonra da beyaz inci sedef gibi izler bırakırlar. Striaların çokluğu kişinin dokusunun elastikiyeti, derialtı dokusunun yağlanması ve gerilmesi ile ilgilidir.

Gebelikte vücudun belli bölgelerinde ortaya çıkan renk artışı (pigmentasyon) en fazla göğüs uçları, yüz, karın ve dış genital organlarda görülür. Göbekle pubis arasında uzanan çizginin koyulaştığı görülür. Ayrıca vücuttaki diğer operasyon izlerinde de pigmentasyon artışı görülebilir.

Alın-yanak-ağız etrafında kirli kahverengi lekeler kadının yüzüne maskelenmiş bir görünüm kazandırır ve kloazma gravidarum denir (Gebelik maskesi).

AŞERME-SİNİRSEL-RUHİ DEĞİŞİKLİKLER:
Gebe kadında yemek yeme arzusuyla ilgili ve gebelikten önceki durumuna uymayan değişiklikler olur. Bazı yemeklere arzusu artar bazı yemeklere karşı isteksizlik olur. Ekşi, tatlı, tuzlu v.s. isteği artabilir. Gebenin iç-dış dünyasındaki olaylara reaksiyonu çocuğu arzu edip etmemesine göre değişir.

Fakat tüm bu anlattıklarımız subjektif belirti ve bulgulardır. Kişiden kişiye çok değişkenlik gösterir. Kesin gebelik tanısı, doktor muayenesindeki objektif bulgular ve laboratuar tetkikleri ile bu subjektif bulguların birlikte değerlendirilmesi sonucunda konulabilir.
2013-06-07 16:29:00 679921 Paylaş
Yorumlar

Toplam 54 yorum eklendi.

 • 26/02/2014 11:54

  mrhba bende karın şişliği ve agız tadı degişikligi var hamile olmayı çok istiyorum sizce hamile miyim :(

 • serpil26/02/2014 11:52

  bende karin sancısı agız tadı degişikligi var hamile olmayı cok istiyorum acaba varmıdır :(

 • rabia07/02/2014 20:22

  Merhaba kac gundur migdem bulaniyor sevgilimle bisyler yasadik evlenmeden ama evlenicez zaten haziranda acaba hamilemiyim aslinda cok istiyor sevgilim yarin test yapicaz :)

 • sevgi19/01/2014 13:03

  bnim adet olmama bi hafta war ama sık sık idrara ckyorum akntm war ayrica gõgûslerimde cok fena agryr szce hamile olabilrmym

 • leyla 17/01/2014 06:41

  arkadaşlar iki günüm geçti bnm dün test yaptım iki çizgi çıktı bugünde doktora gidecem allah olmayanlara nasip etsin rabbimden ümit kesmeyin kızlar

 • büşra08/01/2014 15:07

  5 aylık evliyim üç aydır korunmuyorum ama olmuyo neden yardım edin

 • berfin30/12/2013 17:50

  ben 4.5 aylik evliyim 1 aydır korunmayı bıraktım e zaman hemile kalırım arkadaslar yardım edın

 • 29/12/2013 13:17

  tam bir hafta geçti 1.5 yıldır bekliyoruz inşallah hamileyimdir

 • eda G.28/12/2013 11:58

  çok korkuyorum evli değilim henüz 18 yaşındayım sevgilimle ilişkiye girdim ve bi terslik oldu .s hamilelik belirtilerim var rahime doğru inan göbeğim çıktı bulantılarım var çok korkuyorum :(

 • melıke18/12/2013 18:54

  mrb ben en son 23 ekımde adet oldum.kasımda olmadım yanı gecıktı.test yaptım pozıtıf çıktı.kan tahlılı yaptım testte 167 deger çıktı.aralıgın 5 de adet oldum.aralıgın on besınde bıttı dun ıkı test yaptım pozıtıf ıkısıde acebe hamılemıyım adet ustune hamıle kalınırmı acıl cvp yazarsanız sevınırım

 • umudsuz 17/12/2013 09:19

  men 6 senelik evliyim cocum omyor bana dua edin

 • meltem16/12/2013 11:59

  Kasiklarmda ağrı mide bulantım var çok sık idrale çıkıyorum ve gazım oluyo.. adet günümede daha 10 gün var sizce olabilir mi

 • pinar15/12/2013 14:39

  mrb kizlar benimde adetim 1haftadir gelmedi bas agrim var ve cogunlukla bas dönmem oluyor kasiklarim agrio ama idrar testi yapdim bisi olmadi gösterdi ama yarin bi kadin doktoruma gidip kan testi yapicm ins bebisim vardir cok istiyorumm olmazaa üzülürüm .:((( sizce hamile olabilirmiyim ?

 • nurane sahbazova13/12/2013 10:25

  benim son adet gunum kasim ayinin 25.suan karnimda hafif agrilar var acaba hamile ola bilirmiyim

 • döndü 11/12/2013 20:51

  ben hamilelik bekliyordum ama şuan hasta olmuş gibi kan geldi ama cok değişikti pıltılasmıştı hiç böyle gelmezdi hamile olduğu halde kanaması olan oldu hamile değilmiyimdir

 • 11/12/2013 07:02

  Bende kasık ağrıları bel ağrısı cok oluyo hamilemiyimdir

 • nazli 10/12/2013 11:22

  bende sk sk idrara cikiyorum halsizlik ve ihtahim acidi surekli yemek yemek istiyorum acaba hamilemiyimdir cvpbinizi bekliyorum

 • güler09/12/2013 07:22

  Bende 8 aylık evliyim hamile kalmak istiyorum dua edin Allah cocuk isteyen herkese nasip etsin banada:)

 • arzu06/12/2013 12:00

  bende doğum kontrol hapı kullanıyordum 3 gün oldu bırakalı..daha hastalanmadım..acaba hamilemiyim....cevaplarınızı bekliyorum...

 • dilara taş05/12/2013 14:54

  İdrara çok çıkıyorum belimin yanları ağrıyor sırtım ağrıyor acaba hamilemiyimdir

 • elif tezcan30/11/2013 07:55

  Bende gecen sene bebegimi dogmadan kaybettim 9aylikti cok zor 3aydir deniyoz insallah hamile kalirim allahim isteyene versin

 • esra26/11/2013 07:55

  5 aylık evliyim ilk ay korunmadık hamile kalmışım :) bu kadar erken kalacağımı hiç düşünmemiştim hamile olduğumu öğrenince 3-4 haftalıktı düşük yaptım :( şimdi ikinciyi düşünüyoruz ALLAH IN izniyle ALLAH isteyen herkeze versin neden olmuyo diye kafaya takıp stresten çocuk olmama durumları var kendi haline bırakın ALLAH en doğru zamanda nasip ediyor gerçekten...

 • Anonim 24/11/2013 20:37

  1969 doğumluyum ağustostan bu yana 3 aydır adet görmüyorum ve karnım fark edilir biçimde şişti hiç böyle olmamıştı şu an 1 kızım var acaba hamilemiyim ????

 • maral kaya20/11/2013 23:18

  Geçen ay iki kez adet gördüm bu ay henüz adet görmedin adet günümü bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz hamile olabilir mıyım?

 • semra20/11/2013 19:20

  Bir haftadradetm geckti bulanti ve bas donmem var acba hamilemiyim 2aylik evliyim

 • sema özden 15/11/2013 14:12

  bn günümü bilmiyom ama iki haftadır adet germedim bulantım vr hamile olabilirmiyim lütfen cvp bkliyom acil

 • emine kaya15/11/2013 07:20

  ben 3 senedir 3 aylık korunma iğnesi kullanıyordum 5-6 ay oldu iğneyi bıraktım ve hala adet olmadım.hamile kalırmıyım iğnenin etkisi nezaman ğeçer

 • ayşe11/11/2013 13:23

  Ikı yasında guzeller guzelı bır oglum vardı vefat ettı.Topraga verdıgımız gun kızım dunyaya geldı.Herkesın sınavı farklı burası ımtıhan dunyası cocugum olmuyor dıye uzulmeyın Allah her şeyin en ıyısını bılır vardır onda da bızım bılmedıgımız bır hayır

 • funda ak10/11/2013 08:43

  Arkadaslar adetim dort gun gecti test yaptorsam sonuç alirmym

 • emine e07/11/2013 00:24

  Mrb ben 1.5yillik ewliyim. neredeyse ewlendigimden beri Bebek dusunuyorum. esimde bnde cocuklari cok seviyoruz. Dr gittik herhangi bi engel yok ikinzdede. hamile kalmayi ve bebegimi saglikla kucagima almayi cook istiyorum. Bebek bekleyenler insAllH hayirlsyla kucaginiza alirsnz meleklerinizi. Benim gibi bebek istynler,asla pes etmeyin sabredin. duaa edin Allah kerim... hepimizin yuzunu guldurur insaallah

 • burcu06/11/2013 18:56

  bende bu ay bekliyorum hamile olmayı bakalım inş:)

 • ayse kur05/11/2013 08:17

  Ben dort aylik evliyim ikinci ayda korunmadim iki ay sonra hamile kaldim alleh olmayan herkese versen

 • sultan23/10/2013 10:50

  Ben 4 aylık evliyim hiç korunmadim adetim 11 gün geçti bazı belirtiler var ama test yapmak istemiyorum diğer ayda olmasam hamile kalma şansım yüksek olurmu

 • merve21/10/2013 07:05

  ben 3yıllık evlıyım yaklaşık 1yıldan berı çocuk ıstıyoruz ama olmuyo adetımden 10 gun gectı bakalım ınş Allahım bana ve tum çocuk ısteyen ailelere nasıp eder...

 • çare19/10/2013 19:17

  10 senelik evliyim 1tane kızım var 9yaşında 2senedir bebek istiyorum olmuyor hiç sorun yok diyor dr lar ama olmuyorr adetim 1gün geçti inşallah olur çok istiyoruz

 • pinar12/10/2013 19:15

  Ben de 4 yillik evliyim bu zamana kadar hep korunduk cocuk icin acele etmedik şimdi zamani geldigini düşündüm ve ilk defa geçen ay korunmadik ve adetim gecti kan tahlili yaptirdim hamileyim. Valla biz dikkatli ve bilinçli hareket ettik hemen tutacagini pek sanmiyordum ama çok şükür rabbim aratmadan verdi allah isteyen herkese nasip etsin inşallah

 • leyla 10/10/2013 11:11

  1aylık hamileyim çok güzel bi duygu allah herkese nasip etsin

 • ilkay01/10/2013 08:39

  Arkadaşlar ben 5 aylık evliyim korunmuyoruz hamile kalmayı eşim ve ben cok istiyoruz . bu ay adetimden 3 gün erken oldum ve cok az oldum 2 güne bitti . belimde agrı sabahları mide bulantısı ve karnımda şişlik oluyor . okudugum bilgilere göre her değişimi yaşıyorum hamilelikle ilgili . ama adeti gec degil erken ve az oldum sizce hamile olabilirmiyim.

 • ben hamileyim çok mutluyum 20/09/2013 16:27

  anne olmayı çok istemiştim şu anda felaket şişmanım ama mutluyum bebeğimi kucağıma alınca daha mutlu olacağım

 • leman17/09/2013 15:18

  anne olabilmek ne güzel ama bende anne olamayacağım hiç bir zaman ne olmanın bebeğinizin kıymetini bilin

 • elçin 13/09/2013 10:36

  arkadaşlar ben yeni evliyim yani 4 aylık çocuk istiyoruz geçen ay adetim 5 gün gecikti 6.gün adet oldum bu ay ise adet günüme 2 gün var.inşallah adet olmam.bide bulantılarım var karnımda büyüyor ve sürekli canım bir şeyler yemek istiyor sizce bunların sebebi ne olabilir.yardımcı olursanız sevinirim.

 • rüya04/09/2013 20:07

  bende anne olmak istedim ama olmadı olanlara ne mutlu

 • nuray çayır29/08/2013 05:54

  bene anne olmak isterdim ama olmuyor

 • AYŞEN27/08/2013 09:32

  MERHABALAR. ŞUANDA EN KOKTUĞUM NOKTA HAMİLE KALMAK. ADETİM BİTTİKDEN HEMEN 1 HAFTA İÇİNDE YAPTIĞIMLA HAMİLE KALMA ORANIM NEDİR. BİR DİĞERİNDE KORUNABİLDİM. İLK KORUNAMADIM.

 • 23/08/2013 05:44

  anne olmak çok zahmetli ve yorucu ama şükürler olsun sağlıklı bi çocuğum var bütün dünyanın servetlerini bir araya getirseler oğlumun saçının bir teline bile değişmem meleğim aşkım minnoşum benim

 • yesım21/08/2013 15:06

  arkadaşlar burda sorucağınıza hastaneye gidip test yapsanız olmazmı

 • 01/08/2013 09:19

  ya adetım oldu ama benım farklı oldu bulantım bas donmesı halsızlık var sızce hamıle olma ıhtımalım var mı

 • Kübra25/07/2013 17:15

  halsizlik çok bas dönmesi bunun nedeni ne olabiliryardimci olurmusunuz

 • arzu24/07/2013 08:58

  adedıtım çok gectı hamılemıyım acaba yasımda38

 • büşra22/07/2013 12:05

  Bulanti var ama adet górdûm halsızlik var dr gtmelimiym

 • 22/07/2013 11:16

  Ya idrar yolunda yanma kana benzer bir sıvı akıyor bazen midem cok ağrıyor bulanıyo bunun sebebi ne olabilir

 • özlem tekiner22/07/2013 10:06

  bende bulantı yok ama göğüslerim aşırı şişti 7 gündür adet olamıyorum halsizlik var bide karnımdan gelen pıt pıt sesler bilen warmı böle birşey neden olur??

 • sibel gülmez21/07/2013 18:47

  dünya nın en güzel duygusu anna olmaktır

 • hira soylu17/07/2013 06:24

  anne olmak çok güzel bişey

Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup