Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Vitamin eksikliği bebeğin uykusunu kaçırıyor !

Vitamin eksikliği bebeğin uykusunu kaçırıyor !

Uzmanlar, bebek ve çocuk gelişiminde uykunun önemine dikkati çekti.
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Kılınç, “D vitamini veya demir eksikliği bulunan çocukların uyku düzeni bozulur” dedi.

Uykunun beyin ve vücut gelişimi için en temel fizyolojik ihtiyaç olduğunu ifade eden Kılınç, büyüme hormonun çoğunlukla bebeğin derin uykusunda salgılandığını, ciddi uyku problemlerinde bu hormonun yeterince salgılanmaması nedeniyle vücut gelişiminin sekteye uğrayacağını vurguladı.
Uyku sorunun bebekteki gelişimi olumsuz etkilediği gibi ebeveynlerin de yaşam kalitelerinde kayba neden olduğunu anlatan Kılınç, şöyle konuştu:

“Bebeklerin uyku sorunu gibi karşımıza sıklıkla çıkan bir unsur daha var; o da bebeğin çok kısa süre uykuda kalması. Normal şartlarda bebeklik dönemindeki yavruların gün içerisinde uykuya geçtiğinde 1,5-2 saat kadar uyuması gerek. Büyüdükçe daha az uyuması gereken bebeklerin özellikle 3-9 aylık aralığında gününün yüzde 60-70′ini uykuda geçirmesi gerekir. 9 ila 24 aylık bebeklerin ise günde ortalama 12 saat uyuması lazım.”

Bebeklerdeki uyku durumunun titizlikle takip edilmesi gerektiğine işaret eden Kılınç, şunları kaydetti:
“Bir bebek normalden daha kısa uyuyorsa, bilin ki bir sorun vardır. Mesela bebeğin altı ıslak, karnı aç, ağrı sızı yaşıyor olabilir. Ama takdir edersiniz ki, bu durumlar geçici sürelerde yaşanır. Eğer kısa süreli uyku düzenli hale geldiyse bebeğinizin uykusunu, vitamin eksikliği bölünüyor olabilir. D vitamini veya demir eksikliği bulunan çocukların uyku düzeni bozulur. Dolayısıyla D vitamini ve demir eksikliği zeka geriliğine neden olabileceği için uyku sorunu çeken ebeveynler bebeklerinin kan değerlerini kontrol ettirmesi gerek.”

Prof. Dr. Kılınç, 2005 yılından bu yana sağlık ocaklarında yeni doğan bebeklere D vitamini verildiğini hatırlatarak bu durumun sıkıntıyı önemli ölçüde giderdiğini sözlerine ekledi.
2014-10-11 15:31:00 1137 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup