Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Vajinal mantar neden oluşur?

Vajinal mantar neden oluşur?

İşte vajinal mantar enfeksiyonlarına sebep olan faktörler...
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu vajinal mantar hakkında tüm merak ettiğiniz soruları yanıtladı.

Şeker hastalığı: Kan şeker seviyesinin düzensiz seyrettiği şeker hastalarında vajinal salgılarda ve idrarda şeker seviyesi çoğalır bu da mantarın oluşmasına neden olur.

Gebelik: Genellikle hamileliğin 6 ayından sonra hücrelerdeki bağışıklığın eksilmesiyle birlikte kandida oluşumu kolaylaşarak artar ayrıca hamilelerde vajinada bulunan glikojen olarak adlandırılan bu maddenin artarak çoğalması da bu hastalığı tetikler. Vajinada bulunan glikolejin çoğalarak artmasına sebep kanda bulunan progesteron ve östrojen seviyesinin artışı neden olur.

Doğum kontrol ilaçları: Vajinal florayı karıştırarak mantar oluşumunu kolaylaştırır.

Antibiyotikler: Geniş spektrumlu adıyla bilinen kuvvetli antibiyotikler vajinanın normal olan pH dengesini bozar ve mantar enfeksiyonu oluşumu için zemin hazırlar.

Rahim içi araç (spiral):Tam olarak etkisi bilinmemektedir fakat kandidiazis için predispozan bir faktör düşünülmektedir.

Bağışıklık sistemi: Kullanılan ilaçlar ve sistemik rahatsızlıklardan ötürü hücresel olarak bağışıklık sisteminin baskısı kandidiazisi hızlandırır.

Belirtileri

Vajinal mantar oluşumunun sık görülen ve en önemli belirtisi vajinada kaşıntıdır geceleri şiddetlenerek artan kaşıntılar sıcağın etkisi ile yoğunlaşır. Hastaların bazılarında cinsel ilişki sonrasında ağrı olabilir. Hastaların birçoğunda genital bölgelerde yanmalar oluşur. Genellikle idrar esnasında idrarın değdiği kısımlarda şiddetli yanmalar oluşur. Vajinal kandidiazisde her zaman akıntı olmaz eğer akıntı var ise bu akıntının rengi beyaz ve görünümü kesik süt ve peynir kıvamında minik parçalıklar görünümündedir.

Alerjenler

* Parfümler
* Tuvalet kâğıtları
* Petler ve tamponlar
* Yüzme havuzlarındaki ilaçlar alerjiye sebep olabilir.
* Alerjik yüzey üzerinde ise sonradan mantar enfeksiyonu oluşabilir.

Oluşan bu akıntılarda kötü koku hissedilmez ancak kokunun hissedilmesi kandidiazis yanında başka bir enfeksiyonun vajinada mevcut olmasıdır. Genital bölgede ve vajinada şişlik ve kızarıklık olabilir. Mantar plakları vajina yüzeyine yerleşebilir bu nedenle vajinada kaşıma yoluyla ufak kanamalar ve soyulmalar olabilir.
2013-10-27 12:57:00 2403 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup