Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Vajinal Akıntılar Can Sıkıyor

Opr. Dr. Gökçen Erdoğan

Pek çok kadın vajinal akıntısından şikayetçidir. Bir sağlık sorununu işaret edip etmediğini anlamaksa ancak biz uzmanların işidir. Çünkü vajina normalde de nemli bir yapıya sahiptir ve öyle olmalıdır. Vajina duvarları ve içindeki bezelerden salgılanan sıvılar bu nemi yaratır. Vücudun dışa açılan bölümlerinden biri olduğu için nemli bir ıslaklık sağlıklıdır.  Kadının ayakta olması, hareket etmesi gibi nedenlerle çamaşıra düşen bu akıntı ıslaklık oluşturur. Eğer sağlık sorunu yoksa bu akıntı normaldir. Sağlık sorunu yoksa dedim, çünkü olabilir. Bu nedenle de emin olmak için eş dost sözlerinden ziyade bir uzmanın muayene ve teşhisine güvenmeniz gerekir.

Normal vajinal akıntı berraktır ve sıvı yumurta akını andırır, koku yapmaz. Bu ıslaklığın kıvamı yumurtlama dönemi sırasında (adetin başlangıcından itibaren 14. gün civarı) biraz değişir ve sıvılaşabilir. Bunun amacı doğanın döllenmeye hazır yumurtanın döllenmesini kolaylaştırmak için salgının kıvamını değiştirmesidir, serviks yani rahim ağzındaki ve buradan salgılanan sıvılardaki tüm değişiklikler buradan spermin kolayca geçerek yumurtaya ulaşmasını sağlamak içindir. Adet yaklaştıkça da vajinada koku ve akıntı renginde koyulaşma görülebilir. Bu da adet kanamasını meydana getiren hormonların bir etkisidir. Normal kabul edilir.

Bahsettiğimiz durumlar dışındaki akıntınız için paniklemeyin ama doktorunuza muayene olmadan önce de rahatlamayın derim. Çünkü sağlık sorunlarının zamanında müdahalesi daima çok önemlidir. Ölümcül bir hastalık olmasa dahi yaşam kalitenizi düşürecek bir akıntı, ıslaklık, görüntü ve koku sizi mutsuz eder. Cinsel yaşantınızı ve partnerinizle olan ilişkinizi dahi etkileyebilir. Ve hatta kısırlığa veya daha kötü sonuçlara gidebilen olaylara sebep olabilir.

Vajinal akıntıların tedavisi sanıldığının aksine daha kolay ve de acısızdır. Çekinerek muayene olmamayı tercih eden kadınların daha sonra bundan büyük pişmanlık duyduklarını ve sorunu kısa sürede çözdüğümüzde ‘keşke daha önce gelseydim’ dediklerini belirtmek isterim. Eğer söz konusu olan şey bedeninizse, arkadaşlarınız, aileniz, ilaç tavsiyeleri sizin için doktorunuzdan daha doğru bir yol gösterici ve çözüm kaynağı olamaz, bunu unutmayın.

Çözüm bu kadar basitken ve elinizin altındayken doktora başvurmak en sağlıklı ve akılcı yol olacaktır, emin olun.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Op. Dr. Gökçen Erdoğan
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup