Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Uçuk Deyip Geçmeyin

Diş Hekimi Aslı Ercanlı

Ağız sağlığı sindirim siteminin ilk adımıdır. Nerdeyse her yazımda belirtiyorum bunu. Ağız sağlığımız ne kadar doğru yapılırsa sindirim sistemi o kadar sorunsuz çalışır. Ama ağız sağlığımızı tükettiklerimiz dışında tehdit eden Uçuk, aft gibi bazı enfeksiyonlar da var.

Küçük yaralar günlük hayatımızda bizi bazen zorlayabiliyor. Sabırsız olanlarınız için iyi bir haber 5-10 gün boyunca yerini benimsedikten sonra geçerler. Yanakta çıkan yaralardan en sık rastladıklarımı aftöz ülserler ve uçuklardır. Dil, yumuşak damak, dudak, yanak içi gibi bölgelerde görülen küçük yüzeysel ülserlere aftöz ülserler deriz. Yaklaşık 5-10 gün içerisinde kendiliğinden geçmesine rağmen oldukça ağrılıdır. Lokal travma, asitli yiyecekler, lokal tahrişler, aftöz ülserlerin diğer nedenlerinden. Hastaları sevindiren tarafı ise herhangi bir yolla bulaşıcı olmaması ve başka bölgelere de yayılmaması.

Sizin de sıkça karşınıza çıkan ve bizim de en sık rastladığımız türlerden biri uçukladır. Genellikle dudak çevresinde görülen uçukların içi sıvı dolu keseciklerdir ve birkaç saat gibi kısa ürede patlarlar.Dudak çevresinde ortaya çıksa da daha sonra göz, burun, yanaklar ve hatta genital bölgelere sıçrayabilir.

Bulaşmasına engel olmak için; Uçuk bölgesindeki kabarcıkları patlatmayın, uçuk bölgesine dokunmayın, dokunursanız ellerinizi sabunla yıkayın. Uçuk üzerine rastgele merhem sürmeyin.(özellikle antibiyotikli merhem kesinlikle kullanmayın) Havlu, bardak gibi kişisel eşyalarınızı ayırmak da uçuklardan korunmanın en basit yöntemlerinden.

Kendinizin uygulayabileceği korunma yöntemlerinin yetersiz kaldığını düşünüyorsanız Laserle yapılan bio-stimülasyaon uygulamalarını da tercih edebilirsiniz. Bu uygulamanın ardından aynı bölgede tekrar ortaya çıkmadığı görülmüştür. Ayrıca %5 asiklovirli merhem ile semptomatik tedavi sizi rahatlatabilir.

Gülüşünüz avantajınız olsun.
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup