Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Türkiye’nin ilk tematik üniversitesine ilgi yoğun

Türkiye’nin ilk tematik üniversitesine ilgi yoğun

Çeşitli ülkelerde çok sayıda örneği bulunan “tematik üniversite” kavramına Türkiye’de de ilgi her geçen gün artıyor.
İlk tematik üniversite ünvanıyla kurulan Süleyman Şah Üniversitesi sadece sosyal bilimler bölümlerine öğrenci alıyor.

Son yıllarda sayıları artan sosyal bilimler liselerinden sonra ilk kez Türkiye’de sosyal bilimler odaklı bir üniversite kuruldu. Merkez kampüsü İstanbul Kartal’da olan Süleyman Şah Üniversitesi psikoloji, sosyoloji ve uluslararası ilişkiler gibi sadece sosyal bilimler kapsamına giren bölümlere öğrenci alıyor.

“Türkiye’nin sosyal bilimler merkezi” olmayı hedefleyen Süleyman Şah Üniversitesi, 2011 yılında Dumankaya Holding öncülüğünde vakıf üniversitesi olarak kuruldu. Bu yıl 3. kez öğrenci alacak olan üniversitede 22 farklı ülkeden öğrenci bulunuyor.

Dünyada yaygın olan tematik üniversite kavramının Türkiye’de yaygınlaşacağını belirten Süleyman Şah Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü Serdar Gecü, Süleyman Şah Üniversitesi’nin sosyal bilimler odaklı çalıştığını, ancak farklı alanlarda yine farklı üniversiteleri önümüzdeki yıllarda kurulabileceğini söyledi. 3. nesil üniversite olarak da nitelendirilen tematik üniversitelerin çağın ihtiyaç ve taleplerine uygun olarak tasarlandığına dikkat çeken Gecü, her geçen yıl öğrenci kontenjanlarının arttığını ve sadece Türkiye’den değil dünyadan da talep aldıklarını söyledi.

Sosyal bilimler kapsamında bünyesinde 6 araştırma merkezi barındıran Süleyman Şah Üniversitesi, öğrencilerini sosyal bilimler alanında donanımlı yetiştirmeyi hedefliyor. Araştırma merkezlerinde çalıştaylara ve etkinlere katılan öğrenciler hem akademik olarak kendini geliştirebiliyor hem de araştırma merkezlerinde profesyonel olarak çalışma yürütebiliyor.
2013-07-05 09:41:00 580 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup