Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Tüp bebekte yeni dönem

Tüp bebekte yeni dönem

Mikro akışkan ve biyoteknolojik çipler sayesinde tüp bebek uygulamasında başarı oranı artacak.
Harvard Tıp Fakültesi - MIT Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Utkan Demirci, mikro akışkan ve biyoteknolojik çipler sayesinde tüp Bebekuygulamasında en verimli spermler seçileceğini ve uygulamada başarı oranı artacağını söyledi.

Demirci, İzmir\'de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile ortak yürüttükleri proje konusunda, KOSGEB\'nin Ege Üniversitesi yerleşkesindeki il Müdürlüğü\'nde AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Laboratuvar ortamında üç boyutlu beyin üreten, 2013 yılında \"Bright Futures\" ödülünde finale kalan, Biyoteknoloji alanında dünyayı değiştirecek 35 bilim adamı ödülünü alan Demirci, KOSGEB\'le \"Micro akışkan kanallarla kök hücreleri kandan ayırma\" projesi üzerine ortak çalışma yaptıklarını bildirdi. Projede ortaya çıkan sonuçlar arasında \"Fertil\" adını verdikleri çiplerin, tüp Bebek sisteminde kullanılacak en iyi ve en verimli spermleri seçtiğini bildiren Demirci, mikro akışkan ve biyoteknolojik çipler sayesinde tüp Bebek uygulamasında en verimli spermlerin seçileceğini ve uygulamada başarı oranı artacağını söyledi.

Demirci, \"Tüp Bebek yönteminde yaygın olarak kullanılan santrifüj dediğimiz sistemde, makinaya konulan sperm hücreleri yüksek devirde döndürüldükten sonra çökelme prensibine göre bir mikroskobun altında el yordamı ile ayrıştırılmaya çalışılıyordu. Biz böylece bu sistemi otomatikleştirmiş ve iyi sperm hücrelerini, sanki doğal ortamlarındaki kanallarda yumurtaya olan yolculuklarını taklit eden bir yarışma gibi seçilmesini sağlamış oluyoruz\" dedi.

Milyonlarca sperm arasında az sayıdaki \"en verimli\" ve \"en kaliteli\" spermi seçmenin çok zor olduğuna dikkati çeken Demirci, \"Biz bunu otomatik ve kolay bir hale getirdik\" ifadelerini kullandı.
2013-11-11 02:03:00 821 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup