Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Tüp bebekte 40 yaş üstüne müjdeli haber

Tüp bebekte 40 yaş üstüne müjdeli haber

Op. Dr. Betül Görgen’in 40 yaş ve üzerindeki tüp bebek hastalarına müjdeli haber verdi.
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen’in 40 yaş ve üzerindeki tüp bebek hastalarına uygulayarak onları çocuk sahibi yaptığı yöntem, New York’ta yapılan bir bilimsel araştırmayla da doğrulandı.

Op. Dr. Betül Görgen, Human Reproduction Center’da gerçekleştirilen ve kadınlara 40’ından sonra annelik duygusunu yaşatan yöntemin detayları hakkında şu bilgileri verdi:

44 YAŞINA DOĞRU ŞANS DÜŞÜYOR AMA...

“Kadının 40’lı yaşlara ulaşmasıyla beraber tüp bebek yoluyla gebe kalma şansında dramatik bir azalma oluyor. 38-39 yaş grubunda tüp bebek başarısı % 24-25 civarındayken, 44 yaşına doğru ilerledikçe başarı oranı % 1,3’lere kadar inmektedir.

New York’ta insan üreme sistemi üzerinde araştırmalar yapan Human Reproduction Center’da yaşlanmayla birlikte yumurta hücresinde meydana gelen değişimlerin ve yardımcı üreme metotlarıyla bu konuda geliştirilebilecek çözümlerin mercek altına alındığı bir çalışmanın sonuçları, bize önemli ipuçları vermiştir.

Araştırmacılar 21-29, 30-37 ve 43-47 yaş aralıklarında olan ve tüp bebek tedavisi gören kadınların yumurtalarına ait üreme dokusunu karşılaştırmışlardır.

Kadın yaşının artmasıyla beraber yumurta hücrelerinde bulunan granüloza hücrelerinin gelişmesi ve çoğalması azalır. (Bu hücreler hormona duyarlı hücrelerdir ve yumurta hücresinde bulunur)

Bunlar ayrıca, yumurta hücrelerinde, hormonlara duyarlılığı sağlayan ve “reseptör” adı verilen alıcıların sayısını düzenlerler.

İleri yaştaki kadınların yumurtasındaki granüloza hücreleri, folikül uyarıcı hormon (FSH) için daha az, fakat luteine edici hormon (LH) ve progesteron için daha fazla alıcı hücre (reseptör) oluştururlar.

Uzmanlara göre yaşın ilerlemesiyle birlikte yumurta hücresinin hormonal duyarlılığında meydana gelen bu değişiklikler, yumurta hücresinde erken luteinizasyona neden olur ve bu da yumurta hücresinin olgunlaşmasını ve rahmin gebelik için hazırlanmasını önler.

Aslında luteinizasyon olayı, normal koşullarda, yumurtlamadan sonra meydana gelir ve LH seviyesindeki artış, FSH seviyelerini düşürürken progesteron seviyesini yükseltir. Eğer luteinizasyon, yumurta hücresi yumurtalıktan ayrılmadan önce olursa, gebelik olasılığını negatif yönde etkiler.

YAŞLANAN YUMURTALAR DEĞİL, YUMURTA ORTAMININ YAŞLANMASI DAHA ÖNEMLİ

Yani, ileri yaşlarda tüp bebek başarısının azalmasının sorumlusu yaşlanan yumurtalar değil, yumurtanın ortamının yaşlanmasıdır.

Pratik olarak yumurtada yaşlanmanın meydana getirdiği hasarı geri döndürmek mümkün olmamakla birlikte, yumurtayı destekleyen ortamın tedavi edilmesini hedefleyen yöntemler umut vericidir.

Bu veriler ışığında şunu sorgulayabiliriz; tüp bebek tedavisinde, erken luteinizasyon olmadan önce yumurta toplanırsa, daha başarılı olunabilir mi?

Yumurta hücresinin daha erken toplanması eşittir daha yüksek gebelik oranı demek.

Halihazırda, IVF (tüp bebek) işlemlerinde, oositlerin (yumurta hücresinin) olgunlaşması için hCG hormonu vermeden önce folikülün boyutunun 19-21mm’lere ulaşmasını bekliyoruz.

Ama yeni yaklaşımla birlikte, yumurta hücresini içeren folikül çapı 16-17mm’ye ulaştığında hCG hormonu vererek, erken luteinizasyon olasılığını en düşük seviyeye çekiyoruz.

ÜMİDİNİZİ YİTİRMEYİN

Bu yeni yaklaşıma göre uyguladığımız tüp bebek sonuçlarıyla, geleneksel tüp bebek sonuçlarını karşılaştırdığımızda, daha erken toplanan oositlerden daha iyi kalitede embriyo geliştiğini ve gebelik oranlarının daha yüksek olduğunu gördük.

Elde edilen sonuçlar, ileri yaş grubu tüp bebek başarısı açısından oldukça ümit verici.

Yumurta kalitesinin ve sayısının, kadın yaş aldıkça azalması nedeniyle, ileri yaşlardaki tüp bebek başarısını azalttığı pek çok çalışma ile ortaya kondu. Ancak kadının yaşının ilerlemesiyle tetiklenen mekanizmaların gerisindeki tüm olaylar henüz açıklanamıyor. Bu yüzden yaşınız ilerlemiş de olsa annelik için ümidinizi yitirmeyin.”

Leyditurk.com
2016-06-13 22:44:00 1429 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup