Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Topuklu giymeden önce bir daha düşünün !

Topuklu giymeden önce bir daha düşünün !

Sivri uçlu ve topuklu ayakkabı giyen kadınlarda sık görülen Halluks Valgus kalıcı olabiliyor...
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Emrullah Hayta, halk arasında ayak başparmağı çıkıntısı olarak bilinen, sivri uçlu ve topuklu ayakkabı giyen kadınlarda sık görülen "Halluks Valgus"un, diğer parmaklarda da şekil bozukluğuna neden olabileceğini söyledi.

Hayta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Halluks Valgus"un, ayak başparmağının diğer parmaklara doğru yer değiştirmesi olduğunu belirtti. Bu duruma daha çok 30 yaş üzerindeki kadınların yüzde 30-40'ında rastlandığını aktaran Hayta, bu rahatsızlığın özellikle genetik yatkınlığı olan kadınların yüzde 90'ında görüldüğünü kaydetti.

Topuğu 5 santimetreden yüksek ayakkabı giymenin ayak sağlığı açısından tehlikeli olduğunu ifade eden Hayta, topuğu 5 santimden yüksek ayakkabıyla gezildiği zaman uzun yol yürümüş gibi ayakta ağrı hissedileceğini belirterek, "Çünkü topuk 5 santimin üzerine çıktığı zaman ayağa binen yük yüzde 90 olmaya başlıyor. Bu yükü ayağımızın içindeki büyük kemik taşır, topuk yükseldikten sonra ayağımızdaki yükü taşıyan kısım ise birinci başparmaktır, onun için Halluks Valgus, ayak başparmağında görülmeye başlıyor" diye konuştu.

Hayta, Halluks Valgus'un ayakta şekil bozukluğuna neden olduğunu, kişinin hareketlerini kısıtladığını ve ağrı dayanılmaz olduğu zaman cerrahi tedavi gerektirdiğini dile getirerek, "bunion" adı verilen çıkıntının ameliyatla alındığını söyledi.

"Geniş topuklu ayakkabı giyinin"

Yrd. Doç Dr. Hayta, topuklu ayakkabı giyilecekse, geniş topuklu ayakkabıların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bir kadın topuk giyecekse topuğun 3,5 santimi geçmemesi, topuğun da sivri değil, geniş topuk olması gerekiyor çünkü geniş topuklu ayakkabıda yük dağılımı tüm ayağa yayılıyor. Kişi illa yüksek topuk giyecekse topuğu 5 santimden kısa ve  geniş topuklu ayakkabıyı tercih etmeli. Ayakkabı mutlaka öne doğru eğimli olmalı ve ucu da sivri değil, yuvarlak olmalı. Kovboy çizme veya kule topuklu ayakkabı giyilmesini ayak sağlığı açısından önermiyoruz" ifadesini kullandı.

Halluks Valgus'un bir neden değil, sonuç olduğuna dikkati çeken Hayta, şunları kaydetti:

"Halluks Valgus, cerrahi tedaviye iyi yanıt verebiliyor ama başarısız sonuçlar da alabiliyoruz. Basit bir ameliyat gibi gözükebilir ama hasta yeri geliyor 4-6 haftanın üzerinde hareket kısıtlığı yaşıyor ama cerrahi operasyon iyi bir ekiple yapıldığı zaman bozukluk düzeltilebiliyor. Bu rahatsızlıkta ne kadar geç kalınırsa düzelme ihtimali o kadar zayıf çünkü Halluks Valgus olan ayakta sadece başparmağın değil, diğer parmakların da şekli bozuluyor. Tüm parmaklarda şekil bozukluğu meydana geldiği zaman bunu düzeltmek daha zorlaşıyor."  

AA
2013-08-20 15:20:00 1460 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup