Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Tercihler Arasında Bir De Tüp Bebek Yöntemi Var

Op. Dr. Tolga Ecemiş

Anne ve baba olmak dünyanın en güzel duygularından biridir. Kendi canının bir parçasının zamanla büyümesine şahit olmak bu süre içinde ilk adımlarını attığını görmek, ilk kez anne-baba dediğini duymak en değerli mücevherle bile takas edilemeyecek kadar değerli. Karşılık beklenmeyen tek sevgi biçimi anne ve babanın çocuğuna duyduğu, çocuğun da anne ve babasını duyduğu sevgidir elbette. Fakat bazılarımız ne yazık ki bu kadar şanslı olmayabiliyor.

Batı’da birçok evliliğin bitmesine neden olan, Doğu’da ise “kuma” anlayışının tabu sayılmasının doğal olarak da bu oranların artmasının asıl nedenlerinden biri çocuk sahibi olmak için yeterli olamamak. Daha anlaşılır bir şekilde söylemek gerekirse “kısırlık” evliliklerin ömrü kısaltıyor. Ama gelişen teknoloji sayesinde artık kısır olup da bebek sahibi olmak mucize değil. Kısırlık; hamile kalamama ya da hamileliği doğumla sonlandıramama olarak tanımlanabilir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de evli çiftlerin yaklaşık % 15’i bu sorunla karşı karşıya. İşte bu noktada başvurulan bir yöntem var. Tüm dünyada kabul görmüş ve başarı oranı oldukça yüksek olan bir yöntemin adı İnvitrofertilizasyon (IVF)’dir.

Nedir bu İnvitrofertilizasyon ?

Halk arasında “tüp bebek” yöntemiyle bebek sahibi olmak hakkında çok şey okuyoruz, izliyoruz ya da duyuyoruz. Fakat henüz tam olarak “tüp bebek yöntemi” nedir, neden yaptırılır ya da neye mal olur bilmiyoruz.

Tüp bebek dediğimiz yöntem döllenmeyi sağlayamayan sperm ile yumurtanın öncelikle laboratuvar ortamında birleştirilmesi ardından da bu birleşimin kadın rahmine yerleştirilmesidir. Bu yöntem sonucunda oluşan gebelik ve doğum süreci normal şekilde sonlanır.

Tüp bebek yöntemi bir kadının yumurtlama sürecini izlemek, yumurtayı yumurtalıklardan almak ve laboratuvar ortamında sperm ile dölleyerekdöllenmiş yumurtanın daha sonra hastanın rahmine başarılı bir gebelik oluşturulması amacıyla tekrar aktarılması şeklinde özetlenebilir.

Herkese Uygun

Yöntemin başarı oranlarına bakarsak elde edeceğimiz oran oldukça yüksek. Bu oranlar ülkeden ülkeye farklılık gösterse de dünya genelinde yaklaşık başarı oranı %40'tır. Elbette bu oranı etkileyen yan faktörler var. Anne adayının yaşı, kilosu ve sağlık durumu daha bu yöntemin başında yani uygulanıp uygulanmayacağı konusunda dahi belirleyici.
Unutmadan hatırlatayım ilk seferde başarı sağlanacak diye bir kaide yok. Her ne kadar ilk denemede %60’lık bir başarı oranı olsa da ikinci, üçüncü hatta dördüncü denemelerde bile gebeliğin başladığı görülebiliyor.

Tüp bebek yöntemini yaptırmak için zor şartlara gerek yok aslında. Tek kural evli olmak. Bu yöntem için erkeklerde öyle  “belli bir yaştan sonra yaptıramazsınız” kaygısı oluşmasın.  Kadınlarda ise 37 yaşından itibaren doğurganlık oranı düştüğü için yaş ilerledikçe başarı oranıda düşer.

Adım Adım Tüp Bebek

Tüp bebek yönteminin bazı aşamaları var. Bu aşamalar başlamadan önce kadına ve erkeğe ayrı ayrı ve farklı testler yapılır.Yapılan tüm testler değerlendirildikten sonra aşamalar tek tek uygulanmaya başlar.

Kadın yumurtalıklarında her ay sadece 1 yumurta olgunlaşır. Fakat tüp bebek için birden fazla yumurtalığa ihtiyaç vardır ki şans da artsın. Bu aşamada verilen ilaçlarla yumurtaların sayısı arttırılır. Daha sonraki aşama yumurtalıkların uyarılması aşamasıdır. Bu aşamada verilen ilaçlar belli bir süre devam ederken bir yandan da hücrelerin gelişimi izlenir. Dikkat edilmesi gereken bir aşama da yumurtaların gelişiminin izlenmesi yer alır. Bu aşama yumurtlamayı kontrol etmek ve yumurtaların kendiliğinden atılmadan toplamak için izlenir.

Sıradaki aşama yumurta hücrelerinin toparlanma aşaması ki yumurtalargenelde anestezi altında yapılır. Yumurtaların toplanması ortalama 15-20 dakika sürer. Toplanan yumurta sayısı kadından kadına değişmekle beraber ortalama 3-15 adettir. Yumurtalar toplandıktan sonra lekelenme tazında az miktarda kanama kasık ağrısı olabilir. Bu aşamadan sonrası oldukça önemli. Yumurta hücreleri toplandıktan sonra anne vücut ortamına yakın özel dolaplarda saklanır. Bu arada erkeğin spermi yıkanarak sağlıklı olanlar ayırılır. Mikroenjeksiyon yönteminde her bir yumurta hücresinin içine sağlıklı bir  sperm enjekte edilir. Böylece döllenme gerçekleşmiş olur.

Bir Sonraki Durak Rahim

Bir sonraki aşama döllenmiş yumurtaların rahime yerleştirilmesidir. Yumurta hücreleri alındıktan 24 saat sonra döllenmenin olup olmadığı, 48-72 saat sonra ise sağlıklı embriyonun gelişimi olup olmadığı öğrenilmelidir. Rahime yerleştirilecek embriyo sayısı kadının yaşına ve döllenmiş olan embriyo sayısına göre değişir.
Ve son aşama hem anne adayının hem de baba adayının merakla beklediği evredir.  Yani gebelik testinin yapıldığı aşamadır. Bu aşamada sonuç pozitif ise başarı sağlanmış demektir ve elbette bazı testlerin yapılır.  Eğer sonuç negatif ise öncelikle moral bozulmamalı daha sonra yeni bir denemeye 2-3 ay sonra başlanır. Bu süreçte ilk denemenin neden başarısızlıkla sonuçlandığı testlerle araştırılır.

Ağrısız, Sancısız Bir Yöntem

Bu yöntem süresinde herhangi bir ağrı ya da sancı yaşanmaz. Genellikle kadınları strese sokan bir diğer konu tedavi süresince hastanede yatmaya gerek olup olmadığıdır. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki hastanede yatmaya da gerek yoktur.

Tüp bebek yöntemi hem ülkemizde hem de dünyada en kabul görmüş ve en çok uygulanan yöntemlerin başında geliyor. Elbette ki bu yöntem diğer ülkelerde daha uzun yıllardır kullanılıyor ve başarılı sonuçlar elde ediliyor. Hepimizin bildiği gibi Dünya’daki ilk tüp bebek yöntemi ile LouiseJoy Brown 1978 yılında dünyaya geldi. Bu sistemin bu kadar eski olduğu düşünürse başarı oranının ne kadar yüksek olduğu anlaşılacaktır.

Fakat önemli olan bu yöntemde umudu kaybetmemek. İlk denemede başarı sağlanacak diye bir kural yok. Bu yöntem sabırla uzman ellerde yaptırıldığında başarı oranı artacaktır.
 
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup