Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Stres ve Diş Gıcırdatma

Diş Hekimi Aslı Ercanlı

Yaşamımız boyunca sık sık stresli zamanlarımız olmuştur. Peki, sinirlendiğimiz zaman yaptığımız ilk refleks nedir diye sorsam hemen hemen herkes dişleri sıkmak ve dişleri gıcırdatmak cevabını verir. Dişleri sıkmanın ve gece uyurken diş gıcırdatmanın nedenlerine baktığımız vakit ise bilinçaltına attığımız sıkıntıları görüyoruz.

Günün yoğunluğunda diş gıcırdatmanın etkileri çok sık görmesek de genellikle geceleri stresin etkileriyle dişlerimizi sıkıyor ve gıcırdatıyoruz.Diş eksiklikleri, dolgular veya kaplamalar gibi pürüzlü yüzeyler, dişleri gıcırdatmaya neden olabilir. Aslında kişiler, dişlerini sürterek pürüzleri yok etmeye çalışırlar. Ancak bu sırada uygulanan güç, gün içerisinde elma yerken harcanandan 30 kat daha fazladır. Gündüzleri acıya duyduğumuz hassasiyet çok daha fazladır. Gece çekilen ağrı ve basınca, gündüz dayanmamız imkansızdır.

Siz de dişlerinizi gıcırdatıyor ve bu durumdan artık yıldıysanız bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ederim.  Çünkü sizi diş gıcırdatmasından kurtaracak bazı uygulamalar var. Ne yapabilirim diyorsanız diş hekimine başvurduğunuz vakit. Size özel ısırma aparatları verecek ve bu aparat gece takıldığında dişlere aşırı yüklenmenizi engeller. Aynı zamanda diş minesi, çene eklemi i çene kemikleri ve diş etine gelebilecek zararları da önler.

Ama bu aparatlar sizin diş yapınıza göre olacağı için önce hekime gitmeli ondan alacağız aparatı bilgiler doğrultusunda kullanmalısınız. Aksi takdirde diş gıcırdatmalarınız devam edecektir. Tabii bir yandan da stresi hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

Gülüşünüz avantajınız olsun…
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup