Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Sonbaharda doğan çocuklar daha başarılı

Sonbaharda doğan çocuklar daha başarılı

Eylül-Aralık arasında doğan çocukların gelişim hedeflerine daha fazla ulaşıldı.
İngitere\'de geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre kış aylarında doğan öğrenciler yaz aylarında doğanlara göre erken gelişim hedeflerine önemli ölçüde daha fazla ulaşmışlar. Bununla birlikte, kızlar erkeklerden daha başarılı olurken ücretsiz yemek programında olan çocuklar geri kalmışlar.

Çocukların erken yaşlardaki gelişimini inceleyen kurum geçtiğimiz sene devlet okullarındaki ilkokul çocuklarının gelişimini izlemek için kuruldu.

Öğretmenler çocukların sayılardan okumaya ve ilişki kurmaya kadar 17 farklı erken öğrenme hedeflerini değerlendirdiler. Aldıkları notlar çocukların iyi bir erken gelişme hedefine (EGH) ulaşıp ulaşmadığını gösteriyor.

Sonbaharda doğan çocukların daha başarılı olduğu nosyonu yeni değil. 2011 senesinde devlet destekli çıkarılan rapora göre Ağustos ayında doğan çocukların ülkedeki iyi üniversitelere girme oranı Eylül ayında doğanlara oranla %20 daha az.

Sonbaharda - Eylül ile Aralık arasında doğan çocukların %63\'ü EGH ye ulaşırken bu oran yazın - Mayıs ile Ağustos arasında- doğanlarda %40. Bu, kızlar ile erkeler arasındaki farktan çok daha fazla. Bu iki zaman aralığının arasında doğan çocuklar ise ülke ortalaması ile aynı çizgide.

Belirli erken öğrenim hedeflerine bakıldığında iseyaz aylarında doğan çocukların %51\'i yazı yazmada %58\'i de sayıları anlamada arzu edilen seviyeye ulaşırken bu oran kış aylarında doğanlarda %73 ve %78.

Cinsiyetler arası fark;

Kızlar erkekleri her bir erken öğrenim hedefinde geçerken, %60\'ı iyi bir gelişim göstermiş. İyi gelişim gösteren erkek oranı ise %44.

Kızlar erkekleri hem yazı yazmada hem de araç ve gereçleri kullanma kategorisinde oranında geçmiş. Ücretsiz okul yemeği programı çocuklarda düşük bir gelişme göstermeye yol açmış. Ücretsiz okul yemeği alan çocukların %36\'sı iyi bir gelişme sağlarken bu oran diğer bütün çocuklarda %55.

Kızlarla erkekler arasındaki fark özellikle okuma yazma ve sayıları anlamada % 20\'lere çıkmakta.
Beyaz İngiliz çocuklar %27 ile en düşük EGH ye sahipler. Bu oran toplam ortalamanın 9 puan altında.

Rapor başka neler gösteriyor;

• Beyaz ve farklı etnik kökenden olan çocukların %53\'ü iyi bir EGH ye ulaşırken Asya kökenlilerde bu oran %47. Romenler ise da.
• Ana lisanı İngilizce olmayan çocukların EGH si %40 iken anadili İngilizce olanların ki %52.
• Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar ile olmayanlar arasındaki EGH farkı ise %42.
2013-12-04 14:31:00 994 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup