Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Şiddetli Adet Sancılarına Pratik Çözümler

Op. Dr. Tolga Ecemiş

Kadınların her ay çektikleri adet sancıları bazen çileye dönüşüyor. Genetik yapılar, kişinin hormonal yapısı ya da bazı çevresel etkilerle adet sancıları çok şiddetli hale gelebiliyor. Öyle ki bazı hemcinslerimin çektikleri bu sancı gündelik hayatı olumsuz etkileyebiliyor.

Adet sancılarının birbirinden farklı iki nedeni var.  Birincil neden dediğimiz primer ve sekonder adını verdiğimiz ikincil neden. Birincil sebepler; genellikle buluğ çağında ortaya çıkar. Ağrının nedeni rahimde ağrıya ve kasılmaya yol açan prostaglandin maddesinin yapımının artması. İkincil nedenler ise altta bir patolojik nedeni işaret eder. Yani kızlık zarının doğuştan kapalı olması ya da rahime ait bazı anormalliklerin olması gibi nedenler ikincil nedenlerdedir.

Tedavide de, bu aracı maddelerin oluşumunu engelleyen ağrı kesiciler kullanılıyor. Adet sancısı ile yumurtlama arasında yakın ilişki vardır. Ağrı kesicilere cevap vermeyen durumlarda ise doğum kontrol hapları ile yumurtlamanın ortadan kaldırılması, adet sancısını da sorun olmaktan çıkarabiliyor.

Ancak ağrılar çok şiddetliyse ve başka jinekolojik belirtiler de eşlik ediyorsa bir jinekolojik inceleme şart. Bu muayenenin amacı, adet sancısının, farklı bir nedenle ortaya çıkıp çıkmadığını saptamak.Burada da genellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen ikincil (sekonderdismenore) adet ağrısı dediğimiz sebepler ortaya çıkıyor. Bu nedenler ise:Endometriozis (Rahmin en iç tabakasının rahmin dış tabalarında veya rahim dışı bir bölgede de bulunması), rahim ağzında darlık, rahim tümörleri, rahmin farklı pozisyonlarda olması, rahim ve komşu organların iltihabi hastalıkları, psikolojik sebebler olarak sayılabilir.

Bazı kadınlar, bu periyodu rahat ve ağrısız bir şekilde atlatırken, bazıları acıdan kıvranır. Kişiden kişiye ağrının derecesi farklılık gösterir. Nedeni de söylediğim gibi ağrıyı oluşturan tüm sebeplerin bir arada olma sıklığıdır. Adet ağrısı, kramp tarzında, bele ve kasıklara, bazen bacaklara vurabilen şiddetli bir ağrıdır. Bir de bazı kadınlarda adet ağrısına bulantı, kusma, sinirlilik, kabızlık, ishal, sık idrara çıkma gibi şikâyetler de eklenebiliyor.

Ağrıyı Azaltmak İçin Evde Yapabilecekleriniz

Eğer sancılarınız birincil ise bu ağrıların önlenmesine yönelik kişisel olarak alabileceğiniz bazı önlemler var: Adet kanaması öncesinde veya esnasında kahve, çay, kola, çikolata gibi kafein içeren gıdalardan uzak durmanız ve uzun süre ayakta durmamaya özen göstermeniz sancıların azalmasına yardımcı olabiliyor.

Bol miktarda su içmeniz, sigaradan uzak durmanız, alkolden olabildiğince uzak durmanız gibi basit ve kısa süreli önlemler sayesinde adet dönemlerinizi daha sancısız geçirmeniz mümkün. Birçok kadın adet dönemlerini çekilmez derecede sancı çekince ilk önce ağrı kesici almayı düşünüyor. Oysa ağrı kesici almadan da sancıyı hafifletmenin bazı yöntemleri var. Fizik tedavi yöntemleri, spor, ılık su banyosu yardımcı olabilir. Ama unutmadan bunlar yöntemlerden birkaçıdır ve herkeste etkili olmayabilir veya başka önereceğimiz tıbbi yöntemlerden daha etkin olabilir.

Bu dönemde psikolojiniz de sancılarınızı tetikleyebilir. Bu günleri zoraki ızdırap ve mutlaka çekilmesi gereken bir eziyet dönemi olmadığını kabul etmeniz gerek. Hayatın rutininde önemsiz gibi gözükse de kadınlar işe, okula gidemez ve ciddi kayıp yaşar. Bu konuda kadının mutlaka doktoruna danışması, problemsiz bir hayat için gereklidir.

Sonuçta bu dönemde özellikle hormonal değişimlerin çok olduğu ve bunun da özellikle psikolojiyi çok etkilediği bir gerçek. Ağrılı adetin “birincil” ya da “ikincil” olup olmadığı belirlenmelidir. İkincil dismenore söz konusu ise ağrının altında yatan nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Bu süreçte hekimlerin kontrolünde açığa kavuşturulması gereken bir süreçtir.
 
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup