Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Sezaryende dünyayı geride bıraktık !

Sezaryende dünyayı geride bıraktık !

Sezaryen doğumdaki hızlı artış devam ediyor...
Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre; 2002 yılında tüm doğumlar içinde yüzde 21\'lik paya sahip sezaryen doğum oranı, aradan geçen 11 yıllık süreçte yüzde 50,4\'e ulaştı. Türkiye, bu oranla dünya ortalamasının yaklaşık 3 kat, Avrupa ortalamasının 2 kat üzerine çıkmış oldu. Bu artışın, normal doğuma yönelik teşviklere rağmen gerçekleşmesi dikkat çekti.

Türkiye’de, anne sağlığı açısından tıbbi gereklilik olmadığı sürece başvurulmamasına yönelik çalışmalar yürütülen sezaryen doğumdaki hızlı artış sürerek 2002 yılında tüm doğumlar içinde yüzde 21’lik paya sahip olan sezaryen doğum oranı, 11 yılda yüzde 50,4’e çıktı.

Sağlık Bakanlığı\'nca her yıl hazırlanan Sağlık İstatistikleri Yıllığı\'ndaki verilere göre;  tıbbi zorunluluk olmadığı sürece anne adaylarının normal doğuma özendirilmelerine yönelik çalışmalara karşın sezaryen doğum tercihi artarak devam ediyor.

EN ÇOK AKDENİZ, EN AZ KUZEYDOĞU ANADOLU

Bölgelere göre sezaryen doğum sıklığına ilişkin verilerde, tüm doğumlar içinde en fazla sezaryen operasyonuna başvurulan bölge yüzde 60 ile Akdeniz Bölgesi olarak öne çıktı.

Sezaryen doğum sıklığında Akdeniz’i, yine Türkiye ortalamasının üzerinde oranlara sahip yüzde 59 ileEge, yüzde 58 ile Batı Marmara bölgeleri ile yüzde 57 ortalamayla nüfus yoğunluğu bakımından tek başına değerlendirilen İstanbul izledi.

İstatistiklerde yüzde 55 ortalamayla Doğu Karadeniz, yüzde 54 ortalamayla Doğu Marmara Bölgesi, yüzde 52 ortalamayla Batı Karadeniz ve yüzde 51 ortalamayla da Batı Anadolu illeri sezaryen doğuma başvurma sıklığında Türkiye ortalamasının üzerinde yer alan bölgeler oldu. Orta Anadolu’da yüzde 49, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 38 ölçülen sezaryen doğum oranı, Türkiye’de en düşük seviyede çıkan bölge ise yüzde 30’luk ortalamayla Kuzeydoğu Anadolu illeri oldu.

DÜNYA ORTALAMASININ 3 KATINI AŞTIK

Türkiye, sezaryen doğumda ulaştığı yüzde 50,4’lük oranla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verileriyle kıyaslandığında dünya ortalaması olan yüzde 16’ının 3 katını aşmış oldu. Avrupa bölgesi ortalaması olan yüzde 24’ü de 2 kattan daha fazla aştığı tespit edilen Türkiye’nin, sezaryen doğumda yüzde 28 ortalamaya sahip \"üst gelir grubu\" ile yüzde 32 oranında sezaryen doğuma başvurulduğu ölçülen \"orta-üst gelir grubu\" ülkelerinin üzerinde yer aldığı görüldü.

100 DOĞUMDAN 68\'i SEZARYEN

Sezaryen doğumda sağlık kuruluşları sınıflandırmasında özel hastaneler, bu operasyona en fazla başvurulan yerler oldu. Türkiye’de gerçekleşen her 100 doğumdan 50,4’ü sezaryen doğumla yapılırken özel hastanelerde bu oran yüzde 67,9 olarak ölçüldü.

Sezaryen doğuma başvurma oranı üniversite hastanelerinde yüzde 63, devlet hastanelerinde ise yüzde 36 olarak belirlendi.

İLK KEZ SEZARYEN YAPILMA SIKLIĞI DÜŞÜYOR

Sezaryen doğuma ilişkin istatistiklerde, göreceli olarak tek olumlu gelişme ise gereksiz şekilde sezaryen doğumun önüne geçilmesi açısından önemli bir veri konumundaki \"primer sezaryen\" yüzdesinde ortaya çıktı.

Anne adayının kaçıncı doğumu olduğuna bakılmaksızın, geçirdiği ilk sezaryen operasyon olduğunu gösterir \"pirimer sezaryen\" oranı, bu istatistiğin tutulmaya başlandığı 2009 yılından 2013 yılına kadar geçen 4 yıllık süreçte yüzde 27,2’den yüzde 25,9’a geriledi.
2014-12-10 02:05:00 1210 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup