Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Saç dökülmesinin psikolojik sonuçları

Saç dökülmesinin psikolojik sonuçları

Saç dökülmesinin psikolojik sonuçlarına dikkat çeken Türk Hair Trans Genel Direktörü Handan Acıkök çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Saç dökülmesinin görünüşü etkileyen bir problemden öte ciddi psikolojik sorunlara yol açtığını belirten Türk Hair Trans Genel Direktörü Handan Acıkök, saçları dökülen insanların yoğun stres neticesinde toplumdan uzaklaştığını söyledi.

İnsanların dış görünüşünde en önemli unsurlardan biri olarak gördükleri saçlarını kaybederken psikolojik olarak geriye gittiğine dikkat çeken Acıkök, saç dökülmesinin sosyal hayatı etkilediğini ve fiziksel görünümün yanı sıra psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirdiğini belirtti.

Kellik sorununun yadsınamaz bir sağlık problemi olarak tedavisi edilmesi gerektiğinin altını çizen Acıkök, insanların en çok yaz ve kış aylarında zorluklar yaşadığını açıkladı. Türk Hair Trans’ta saç ekimi hizmeti verdikleri hastalardan aldıkları geri-bildirimleri aktaran Handan Acıkök, sağlık gerekçelerinin ciddi bir sorun teşkil etmesine karşın saç ekimi kararı alırken psikolojik nedenlerin ağır bastığını belirterek şunları söyledi:

“Saçları seyrelen ya da tamamen kelleşen insanların, bu eksikliği kendi iç dünyalarında ciddi bir sorun haline getirdiklerini gözlemliyoruz. Saç dökülmesini beklenmedik bir kayıp olarak algılıyor ve bunu kabullenmekte zorlanıyorlar. Saçsızlık bir sağlık sorunu; ancak özgüven kaybı, dikkat çektiğini düşünme takıntısı, sosyal ilişkilerde kendini eksik hissetme gibi psikolojik sonuçları kişinin hayatını daha fazla etkiliyor. Saç ekimi işleminin ardından hastaların sosyal hayatları olumlu yönde değişiyor, adeta kendilerini buluyorlar. Saçları dökülmüş olan ve bunu bir problem olarak görmeyen insanlar dahi saç ekiminin ardından bir psikolojik rahatlama içine girdiklerini ifade ediyorlar”

Saç ekimine ilgi artıyor
Saç ekiminin, eskiden  yapay bir görüntü oluştururken son yıllarda gelişmiş yöntemler sayesinde doğal görünümü beraberinde getirdiğinin altını çizen Acıkök şunları söyledi:

“Son zamanlarda saç ekimine talebin arttığını söyleyebiliriz. Bunun nedeni gelişmiş yöntemler ve ardından gelen başarılı sonuçlar. Önceki yıllarda saç ektiren kişileri kolayca ayırt edebiliyordunuz. Şimdi ise tamamen doğal bir görünüme sahip olma şansınız var. Böyle olunca saçsızlığı kendine problem etmiş insanlar tereddüt etmeden bu hizmeti alıyorlar”
2013-10-04 00:53:00 607 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup