Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Rahim Sarkması Yaşam Kalitenizi Düşürebilir

Op. Dr. Tolga Ecemiş

İnsanoğlu nasıl mükemmel bir şekilde yaratılmış değil mi? Tüm hücreler, dokular, organlar, sistemler nasıl kusursuz bir şekilde işliyor. İnsanoğlu genel olarak birbirine benzer yaratılmış olsa dahi kadınların ve erkeklerin anatomik yapıları gerek birbirinden farklı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Özellikle kadınlar oldukça farklı ve ciddi kadın hastalıklarına yakalanabilirler. Bazılarının tedavisi mümkünken bazılarının tedavisi olmadığı gibi her kadının hayalini kurduğu annelik duygusunu dahi tehdit edebilir. Bu hastalıklardan biri “Rahim Sarkması” dır. Zaman zaman tehlikesiz ve tedavisi mümkün olsa da zaman zaman tedavi şansı olmayabilir ve ileri evrelerde gündelik rutinlerinizi yapmanızı engelleyebilir ve yaşam kalitenizi düşürebilir.

Rahim sarkması; rahminizin, normal anatomik pozisyonundan ayrılarak, alt karın bölgesinde, vajinadan aşağıya doğru yer değiştirmesine denir. Sağlıklı bireylerde rahim alt karın bölgesinin tabanını oluşturan kas ve bağların desteğiyle yerinde tutunur. Fakat rahmin desteğiyle tutunduğu bu kasların zayıflaması, rahmin destek alamamasına ve direkt olarak vajina içerisinden aşağıya doğru kayarak rahim sarkmasına neden olur. 

Rahim sarkması genellikle bir ya da daha fazla doğum yapmış kişilerde ve menopoz sonrasında görülür. Nedenlerine bakacak olursak, hamilelik dönemi ve doğum sırasında yaşanan zedelenmeler, estrojen azalması, yıllar içinde artan ıkınmaları söyleyebiliriz. Bu sebepler alt karın destek yapılarını oluşturan kas ve bağların zayıflamasına ve rahim sarkmasını tetikler.

Peki, belirtileri neler diye soracak olursanız, işte yanıtım. Aslında bu hastalığın belirtisi rahim sarkmasının derecesine göre değişiyor. Hafif derecede gözlemlenen rahim sarkmasında herhangi bir belirti yokken, orta ya da ciddi derecedeki rahim sarkmalarında belirtiler anlaşılabilir. Alt karın bölgenizde, kasıklarınızda ağırlık, dolgunluk hissi, vajinadan ele gelen kitle, ,idrar yapma problemleri, barsak hareketlerinde bozulma, bel ağrısı, küçük bir top üzerinde oturuyormuş hissi ya da vajinadan bir şey dışarı çıkacakmış hissi belirtilerdir. Ve tüm bunlar sabah daha az hissedilip, günün ilerleyen saatlerinde rahatsız edici bir hal alır.

Gelelim tedavi konusunda neler yapılacağına. Eğer hafif ise tedaviye gerek duyulmaz. Ama bu yine de hayat kalitenizi etkiliyorsa tedavi yaptırabilirsiniz. Kilo verme, sigarayı bırakma ve kronik öksürmeye sebep olan akciğer problemleri gibi eşlik eden sağlık problemlerinizin tedavisi, rahim sarkmasının ilerlemesini durdurabilir.

Eğer hastalık ileri seviyedeyse mutlaka tedavi edilmeli ki hastanın yaşam kalitesi düşmesin. Rahim dışarı sarktığı için yaralar oluşmaya ve kanamaya başlar. Bunu engellemek için, yaşam kalitesini etkilemek için pesserle içeriye doğru itilmeli ve orada kalmasına yardımcı olacak operasyonlar yapılmalı.
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup