Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Rahim ağzı yetmezliği en fazla düşük nedeni

Rahim ağzı yetmezliği en fazla düşük nedeni

Op. Dr. Seval Taşdemir, servikal yetmezlik hakkında bilgi veriyor...
Ünlü oyuncu Ceyda Düvenci’nin Amerika’da geçirdiği operasyonu instagram hesabında paylaşmasının ardından gündeme gelen servikal yetmezlik yani rahim ağzı yetmezliği, düşüklerin en önemli sebebi. Erken doğumların içinde de önemli bir grubu rahim ağzı yetersizlikleri oluşturmaktadır. Rahim ağzı (serviks) yetmezlik tanısı, hikaye ve ultrasonografiyle yapılabilmektedir. Çünkü günlük hayatta herhangi bir belirti göstermez. Hamileliğin başlamasıyla birlikte kendini belli eder.

DÜŞÜK VEYA ERKEN DOĞUM SEBEBİ

Servikal yetmezlik; rahim ağzının gebeliği devam ettirecek yeterliliğe sahip olmaması olarak da tanımlanabilir, rahim ağrısız olarak açılır ve gebelik düşükle sonlanabilir. Bazen de erken doğuma yol açabilir.

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, bu operasyonun yeni olmadığını, Türkiye’de 30 yıldır uygulandığını belirtiyor. Taşdemir, “Ancak bu yöntem fazla tercih ettiğimiz bir yöntem değil!” diyerek kadınları uyarıyor.

SEZARYEN SAYISI ARTTIKÇA DOĞURGANLIK KISITLANIR

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, yöntemin dezavantajlarını ise şöyle anlatıyor:

“Transabdominal serklaj operasyonu yeni bir işlem değil, 30 yıldır bilinen, yapılan cerrahi bir işlemdir. Bunun avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Düşük sadece rahim ağzı açıldı diye gerçekleşmez. Düşüğün pek çok sebebi olabilir. Bu yöntemin dezavantajları şunlardır; batın içinde yapılan bir işlemdir ve kalıcıdır. Rahim ağzına vajinal uygulanan serklaj, doğum öncesi alınır ve kişi normal doğum yapar. Fakat rahim ağzına dikiş atıldıktan sonra bu dikiş alınamaz ve kişi normal doğum değil, mutlaka sezaryenle doğum yapar. Diğer bir dezavantajı ise, çocuğun yaşama şansının olmadığı, kaçınılmaz düşük gerektiren durumlarda; örneğin aşırı, durdurulamayan kanama veya bebeğin suyunun gelmesi bu gibi durumlarda çocuğun alınması için mini sezaryen olan histerotomi yani rahimin kesilerek alınmasıyla kürtaj yapılır. Bu da anne adayının doğurganlığını kısıtlar. Sezaryen yaptırma sayısı gereksiz yere artmış olur. Bu nedenlerden dolayı bu yöntem pek de uyguladığımız bir metot değildir.”

Leyditurk.com
2016-08-05 10:06:00 812 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup