Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Prematüre bebeğin bakımı sabır ister

Prematüre bebeğin bakımı sabır ister

Prematüre bebeklerin bakımına dair uzman önerileri...
Başkent Üniversitesi Adana Araştırma ve Uygulama Merkezi Seyhan Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi koordinatörü Prof. Dr. Hande Gülcan yeni doğan yoğun bakımındaki yeni yaklaşımlar ve teknoloji sayesinde, doğum ağırlığı 500 gram veya 24 hafta gibi çok erken gebelik haftasında doğan bebeklerin hayatta kalma şanslarının arttığını belirtti. Gülcan, \"Yaşama pamuk ipliği ile bağlı olan prematüre bebeklerin bakımı zorlu bir yolculuk gibidir ve sabır ister. Bu süreç içinde bebekleri ile ilgili ayrıntılı bilgilendirme, ailelerin kaygılarının azaltılmasında ve sabırlı bekleyişlerinde onlara yardımcı olacaktır.\" dedi.

Prematüre bebeklerin beslenmesinin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Gülcan, şöyle devam etti:
\'\'Bebekler için anne sütü ile beslenme çok önemlidir, ancak prematüre bebeklerde daha da çok önem arz eder. Her bebeğin annesinin sütü diğerinden farklı özelliktedir. Çünkü her bebeğin annesinin sütü kendi bebeğine özeldir. Özellikle anne sütüyle beslenen prematüre bebeklerde beslenme problemleri ve enfeksiyonlar daha az görülmektedir. Emzirme de anne- bebek arasındaki duygusal bağın güçlenmesi ve anne sütünün üretiminin uyarılması, çoğalması açısından çok önemlidir.\"

BAKIMINA ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Bebeklerin eve çıktıktan sonra ailelerin beslenme, uyku düzeni, solunum takibi, banyo, evin ısısı, giyimi, tırnak ve cilt bakımı, ağız, göz ve burun bakımı ve özellikle enfeksiyonlardan koruma açısından yakından takip edilmesi gerektiğini belirten Gülcan, özellikle prematürelerin bağışıklık sistemi tam gelişmediğinden ziyaretçilerin ve okul çocuklarının bebeği görmek istemelerine karşı hassas davranılması gerektiğini söyledi.

Yoğun bakımdan taburcu olan bebeklerin evdeki takibinin yanı sıra belirli bir düzende poliklinik takipleri ile izlenmesini tavsiye eden Gülcan, şunları söyledi: \"Prematüre bir bebeğin taburculuk sonrası takibinde özellikle ilk 1 yıl oldukça önemlidir. Sonraki izlemlerinde de öncelikle genel sağlığı, büyümesi, gelişimi, beslenmesi, aşı uygulamaları ile görme ve işitmeleri yönünden değerlendirilmelidirler. Bunun yanında yoğun bakım sürecinde problemli olan bebeklerin uzun dönemde karşılaşacağı sorunlar olan kronik akciğer hastalığı, görme ve işitme problemleri ile olumsuz nörolojik gelişimleri açısından ilgili bölümler tarafından düzenli takipleri yapılmalıdır.\"

Cihan
2014-03-04 07:41:00 934 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup