Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Piercing İçin Bir Kez Daha Düşünülmeli

Diş Hekimi Aslı Ercanlı

Ağız ve diş sağlığını korumanın yollarını anlattık durduk. Gerek yediklerimiz ya da içtiklerimizde, gerek yaptırdığımız bakımlarla ağız ve diş sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Oysa direkt dişlerimize ve ağzımıza etki etmese de dolaylı olarak ağız ve diş sağlığımızı bozan bazı dış etmenler var. “Bunlar da neymiş” dediğinizi duyar gibiyim.

Bundan birkaç yıl önce hemen hemen herkesin dudağının üstünde, çenesinde ya da dilinin üstünde gördüğümüz renkli ya da metal piercingler hoş dursa da pek de sağlıklı değil. Kiminin çok sevdiği kimin ruhunu yansıttığını düşündüğü piercingler birkaç sene önce oldukça modaydı. Kafamızı nereye çevirsek piercingli kişiler görüyorduk. En başta oldukça sıra dışı gelse de artık alıştık ve birçok kişiye de yakışıyor aslında.

Fakat ne zaman piercing görsek aklımıza bazı sorular geliyor, özellikle de dildeki piercingler hakkında. “Can yakmıyor mu?, konuşurken batmıyor mu? Ya da yemek yerken rahatsız olmuyorlar mı? Gibi farklı farklı sorular. En başta da söylediğim gibi piercinglerin ağız ve diş ağlığına bazı etkileri var. İşte merak ettiğiniz sorunun yanıtı.

Amerika'da yapılan araştırma sonucu dil, dudak, yanak ve bunların birkaçına aynı anda takılan piercing'lerin oral hastalıklar ve sistemik durumlarla ilişkili olduğu tespit edildi. Genel belirtiler ağrı, yutkunma güçlüğü, enfeksiyon ve tükürük salgısının artması olarak sıralanıyor. Oluşturabileceği potansiyel komplikasyonlar ise dişeti hasarı ve /veya çekilmesi, diş-dolgu-protezlerde tahribat, konuşmayı engelleme, skar dokusu oluşumu, metal hassasiyeti olarak sıralanıyor. Eğer piercing damarları delerse uzun süreli kanama ve enfeksiyon, ayrıca mücevher takılmış ise yutulması sonucu solunum tıkanması veya sindirim sistemi hasarı oluşturabildiği belirtiliyor.

Piercing taktırdıysanız severek yaptırdığınızdan şüphem yok ama sağlığınızı bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim. Ağzınızda, diş etinizde ya da dişlerinizde yaratabileceği tahribatları okuduktan sonra “bişeyler olmaz” diyorsanız benden size tavsiye. Yine de piercing yaptırmayı düşünenlerin, en azından steril ortamda uzman kişilerden yardım almalısınız.

Gülüşünüz avantajınız olsun.
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup