Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Obezite salgın hastalık gibi ilerliyor !

Obezite salgın hastalık gibi ilerliyor !

Obezite, günümüzde en önemli sağlık sorunlarının başında gelirken, Türkiye’de obezite sıklığı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor.
Kişilerin sosyal hayatını da olumsuz yönde etkileyen obezite; tip 2 diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, koroner arter hastalıkları, eklem rahatsızlıkları ve uyku apne sendromu gibi ek hastalıklara da neden olarak insanların yaşam süresini kısaltıyor.

Türkiye’de obezite tablosunun her geçen yıl olumsuz yönde ilerlediğini belirten Emsey Hospital’dan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Umut Barbaros konuyla ilgili bilgilendiriyor.

“Obezite farklı hastalıklara neden olan ve sinsi ilerleyen bir hastalıktır”

Obezite “sağlığı bozabilecek derecede anormal ya da fazla yağ birikimi” olarak tanımlanmaktadır. Vücut yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının olması gereken düzeyin üstüne çıkmasıdır. Kişinin boy ve ağırlığı arasındaki ilişki bu nedenle çok önemlidir.

Obezite beraberinde başka hastalıklara da neden olan sinsi bir hastalıktır. Kansere bağlı ölümler ve kanser artışı, obeziteye paraleldir. Özellikle erkeklerde kolon kanseri, kadınlarda da meme kanseri oranları obeziteye anlamlı derecede artmaktadır.

Günümüz hızlı yaşam koşullarında;

Yanlış beslenme, aşırı tüketim ve fast food beslenme alışkanlığı

Hareketsiz yaşam

Genetik etmenler, hormonal ve metabolik etkiler

Psikolojik nedenler

Zararlı alışkanlıklar; sigara – alkol tüketimi

Kullanılan bazı ilaçlar

Kadınlarda doğum sırasında ve sonrasında alınan kilolar, hormonal değişimler

Bilinçsizce yapılan diyetler hızla kilo alınmasına neden olabiliyor.

Yeni yöntemler obezite tedavisinde başarı ile uygulanıyor

Obezite hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir bir hastalıktır. Obeziteye sebep olan en önemli şey günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerjinin vücutta yağ olarak depolanmasıdır. Bu nedenle alınan enerjinin tüketilen enerjiden az olması ve bu şekilde negatif enerji dengesi oluşturulmalıdır.

Obezite tedavisinde tıbbi beslenme tedavisi (diyet), egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, farmokolojik tedavi ve ciddi vakalarda cerrahi tedavi uygulanması gerekmektedir.

Şişmanlık (obezite) ameliyatları ya da diğer bir sık kullanılan adıyla bariatrik cerrahi ameliyatları günümüzde başarı ile uygulanabiliyor.

Aşırı şişman hastalarda diyet ve benzeri tedavi yöntemlerinin kalıcı başarı sağlama olasılığı % 1-2 kadarıdır. Bu yüzden aşırı kilolu hastalarda cerrahi tedavi en etkili yöntemdir.

Bu yöntemlerden bazıları;  

Ayarlanabilir Mide Bandı

Tüp Mide Ameliyatı

Gastrik By-Pass (Roux-N-Y)

Klasik Biliyopankreatik Diversiyon (BPD) operasyonu olarak gerçekleştiriliyor.

Tüm ameliyatlar kapalı (Laparoskopik) uygulamakta ve hastanede yatış süresi 3 gün kadar olmaktadır.

Kalıcı kilo kontrolünde en etkili operasyonlardan olan obezite cerrahisi, diyet yöntemi ile kilo veremeyen ve sağlığı tehdit eden durumlarda hastalar için uygulanıyor. Operasyon sonrası sosyal hayatı da olumlu yönde etkileyen obezite cerrahisinde, hastalar ikinci bir hayata merhaba diyor...

Leyditurk.com
2015-07-05 02:18:00 507 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup