Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Neden ev kadınları daha çok kilo alıyor?

Neden ev kadınları daha çok kilo alıyor?

“Şişmanlık hastalığı" en çok ev kadınlarını vuruyor ! Neden mi?
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya ''Ev kadınlığı belki de dünyanın en nankör işi, saçlar süpürge edilir yine de yapılan onca iş göze görünmez, yorgunluk anlaşılmaz'' derken ev kadınlarına farkında olmadan kilo aldıran pek çok neden olduğunu söyledi...

İşte onlar

Çoluk, çocuk, düzen, yemek, ütü, çamaşır, bulaşık... Ev işleri... Her gün yapılan en nankör işlerden. Bütün bu işleri tek başına üstlenen ev hanımlarını bekleyen gizli tehlikelerden biri de farkında olmadan kilo almak. Peki nedir bu sinsi ve gizli tehlikeler onları da Dr. Ayça Kaya aktarıyor...

Kendinize değer verin: Özsaygınızı kimselerin yok etmesine izin vermeyin! Her gün sık sık 'Ben çok değerliyim ve bütün güzellikleri hak ediyorum' diye tekrarlayın, dil söyleyince beyin de kalp de buna inanır.

Ev işlerini planlayın: Ev işi bitmez! Hedef bir yeri kirden arındırmak olmalı, bütün mikroplar ortadan kalkacak diye kimyasalların zehiriyle boğulmayın!

Zamanı iyi yönetin: Bütün başarıların ardında 'zaman yönetimi' yatar. Günü iyi planlar, kararlara sadık kalınırsa herkese, her şeye daha rahat vakit ayırılabilir.

Yemek yaparken atıştırmayın: Saatler boyu kendini mutfağa hapseden ev kadınları bir yandan çeşit çeşit yemek hazırlayıp bir yandan da her yaptığının tadına bakarsa toplamda epey fazla 'göze gözükmeyen kalori' almış olur.

Farkında olmadan yenilenlere dikkat edin: Ana öğünler kadar kalori alınan ama farkında olunmayan iki yeme alışkanlığı da öğleden önce ve öğleden sonra yenen abur cuburlardır. “Ben abur cubur yemem" demeyin, çünkü çocukların müptelası olduğu o abur cuburlar ne ise, poğaçalar, börekler, kekler de o demek oluyor. Tek fark kalori kaynaklarının farklı oluşu...

Alet işler, el övünür: Teknoloji çıktı mertlik bozuldu! Eskiden sabahtan akşama kadar elde yıkanan çamaşırların yerini şimdi hızlı ve az fiziksel gücü gerektiren makineler yapıyor. Çamaşır makineleri, elektrik süpürgeleri, kurutma makineleri, buharlı yer siliciler. Artık ev işleri sırasında harcanan enerji yarı yarıya indi, her şey bir parmak ucuyla, enerji harcamadan yapılabiliyor.

Yürüyüşsüz olmaz: Ev kadınlarının en büyük yanlışını ev işleriyle aşırı meşgul olup, egzersize zaman ayırmamalarıyla değerlendiren Dr. Ayça Kaya 'her gün yalnızca yarım saat yapılacak tempolu yürüyüş kilo kontrolü ve sağlık demektir' diyor.

Çay saati menülerini değiştirin: Ev kadınlarının ne yazık ki en sık yaptığı sosyal etkinlik olan kabul günleri için ''kalori yükleme seansı ''demek daha doğru olur. 'En çok çeşidi kim hazırlayacak?' yarışına girilmesi, Kabul günlerini ve çay saatlerini bir rekabet atmosferine dönüştürür.

Misafirlerinize tarçın çayı ikram edin

Çay saatlerinde alternatif yemeklerden faydalanılması, konukların yeni keşiflere teşvik edilmesi, hamurlu yağlı gıdalar yerine sebze ve meyvelerden yapılan farklı lezzetteki yemeklerin denenmesini tavsiye eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, ayrıca yemeklerden tuzun, yağın ve çeşidin azaltılmasını, sunum tabaklarının küçültülmesini, kızartmalarla birlikte mayoneze de veda edilmesini önerdi.

Çay saatleri ve kabul günlerinin sağlığa uygun hale getirilmesini önemle belirten Dr. Kaya yemeklerden önce misafirlere ikram edilecek tarçın çayının iştah kesici özelliğe sahip olduğunu da ipuçları arasında verdi.

Bugün Gazetesi/ Serda Kıvılcım
2013-02-04 17:53:00 2094 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup