Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Müzik dinlemeniz için 5 neden

Müzik dinlemeniz için 5 neden

Müziğin ruh halinizi nasıl etkilediğini biliyor musunuz?
Kendimiz dahil her şeye yabancılaştığımız modern dünyada, duyduğumuz herhangi bir müzik sesinin ruh halinin değişmesini sağlayabileceğini kaydeden Psikolog Barış Gürkaş, “Müzik o kadar kolay ruh halinizi değiştirebilir ki bu hızlı değişimi geçici süreliğine de olsa kendi isteğinizle bile yapamazsınız. Şu anki ruh halinizi etkilemenin yanında, gelecekteki ruh halinize de etki etme gücü vardır” diye konuştu.

“Kendinizi mutlu, huzurlu, keyifli, depresif, terk edilmiş, kaygılı hissederken dinlediğiniz birçok şarkı zihninizde kaydedilir ve gelecekte aynı şarkıyı tekrar dinlediğinizde, geçmişte müziği dinlerken hissettiğiniz ruh halinizi hissetmenize sebep olabilir” diyen Psikolog Barış Gürkaş, müziğin bunu nasıl yaptığını anlattı...

Zihin görsel ve işitsel bilgiyi depolar ve kaydedilen bu bilgi aynı şarkının tekrar çaldığı bazı durumlarda, sizin o an yaşadığınız önemli bir olayı (terk edilme gibi) gözünüzün önüne gelmesini sağlayabilir, bazen de olayı net hatırlamaksızın içinizde yoğun bir sıkıntı hissedebilirsiniz.

Her şarkı bu şekilde etkiler mi

Tabii ki bu her durumda bu şekilde sonuçlanmaz. Tüm şarkılar bu şekilde etkileseydi şarkı dinlemek katlanılmaz hale gelirdi. Şarkının bu derece etkisinin olabilmesi için bizi yoğun bir şekilde olumlu ya da olumsuz olarak etkileyen bir olayla eşleşmesi gerekecektir.

Şarkılar dinlendikçe kulağa daha hoş gelir

Bizi derinden etkilemeyen sevdiğimiz diğer şarkılar için çeşitli görüşler de mevcut. Benim en çok ilgimi çeken görüş ise dinlendikçe şarkıların kulağa daha iyi gelmesi. Yapılan araştırmada dinlenen şarkıya karşı başlangıçta nötr olan kişi, şarkıyı dinledikçe kulağına daha hoş gelmeye başlıyor.

Bu bilgilerin yanında şarkının bizdeki etkisini belirleyen diğer nitelikler ise, sevilen şarkıyı ilk dinlediğimiz yer, çevremizde kimler tarafından ya da hangi gruplar tarafından dinleniyor olduğu, kendimize yakıştırdığımız müzik tarzı ile ne kadar uyuşuyor gibi faktörlerdir.

Psikolog Barış Gürkaş, 2010 yılında Londsdale ve North’un niçin müzik dinleriz sorusunun psikolojik boyutunu araştırmak için 300 genç ile yaptıkları bir araştırmanın sonuçları ile ilgili olarak da şunları söyledi:

Olumlu ruh hali yaratmak: Katılımcılar tarafından en çok puanlanan sonuç bu olmuştur. Bizi eğlendirmesi, rahatlatması müzik dinlememizin en önemli sebebi olarak görülmekte.

Dikkat dağıtmak: Müzik can sıkıntısını geçirmemizi ve rahatlamamızı sağlar.

Olumsuz ruh hali ile başa çıkmamızı sağlar: Çökkün ruh halinde de bize destek olduğu düşünülmekte.

Kişiler arası ilişkilere katkısı: Müzik dinlerken diğer insanlarla iletişim kurmamızı sağlar.

Kimliklerimize etkisi: Müzik çeşidiyle kendimizle ilgili bazı şeyleri ifade edebiliriz. Müzik türleriyle (Rock, klasik, pop) bile kişi hakkında kaba bir tahminde bulunabiliriz.

Sonuç olarak, müziğe artık eskisinden daha rahat ulaşabiliyoruz ve hayatı zindan etmemek için müziği sıklıkla kullanıyoruz.
2015-03-31 22:10:00 619 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup