Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Müslinin faydalarını biliyor musunuz?

Müslinin faydalarını biliyor musunuz?

Tek seferde pek çok besin grubunun bir arada tüketilmesi, lezzetli olması müslinin cazibesini arttırıyor..
Müsli, tahıl tanelerinin ön işlemle yenilebilir bir forma getirilmesinin ardından karıştırılmasıyla elde edilen bir tür besindir. Ana maddesi yulaf ezmesi olan müslinin türü içine giren tahıl çeşitliliğine bağlı olarak değişir. Genellikle yulaf ezmesi, buğday, çavdar, mısır gibi tahılların karışımlarına ek olarak kurutulmuş meyveler ve yağlı tohumlar da eklenir.

Müsli oluşturulurken kullanılan tahılların tam taneli olması nedeniyle hem lif, hem de vitamin-mineral açısından çok faydalı bir üründür. Özellikle süt veya yoğurt gibi protein ve kalsiyum yönünden zengin besinlerle beraber tüketilmesi müslinin hem lezzetini hem de yararlılığını daha da arttırmaktadır.

Avrupa kültürüne ait bir besin olan müsli tüketimi ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bunun en önemli nedeni pratik ve lezzetli olmasıdır. Tek seferde pek çok besin grubunun bir arada tüketilmesi, çabuk hazırlanması, içindeki meyveler ve kuruyemişler sayesinde lezzetli olması, kolay taşınabilir ve saklanabilir olması müslinin cazibesini arttırmaktadır. Avrupa'da daha çok kahvaltılık ürün olarak kullanılsa da ana yemek olarak bile tercih edilmektedir. Ara öğün olarak da iyi bir seçenektir.

Kronik kabızlık sorununun çözülmesinde müslinin çok etkili olduğu, içeriğindeki yulaf ezmesi sayesinde yüksek kolesterol seviyelerinde azalma sağladığı çok net bilinmektedir. Enerji veren bir besin olarak sporcu beslenmesi gibi alanlar için de iyi bir protein-enerji kaynağıdır. İçerdiği lif sayesinde diyet yapanlar için tok kalmayı sağlayıcı bir etkiye de sahiptir.

Ayrıca kahvaltı yapmayı sevmeyen çocuklar için de hem eğlenceli hem de besleyici bir seçenek olarak ebeveynlerin işini kolaylaştırır. Beslenme çantasında rahat taşınabilir.

İçindeki kuru meyve karışımları sayesinde lif ve vitamin açısından zengindir. Ayrıca tüketmeden önce taze meyve eklenmesi veya meyve suyuyla hazırlanması da hem daha lezzetli, hem de besleyici olmasını sağlar.

Yağlı tohum denilen kuruyemişler sayesinde pek çok mineralin bir arada bulunmasını sağlayan müsli, zihinsel faaliyetler açısından ve enerji ihtiyacını karşılaması bakkımından ideal bir karışımdır.

Müslinin Yararları:

Kan kolesterol seviyesini düzenler
Kan şekerini düzenler
Uzun süre tok tutar ve kilo kontrolünü sağlar
Kalın bağırsak sisteminin sağlığını korur
Kanser gibi hastalıkların oluşum riskini azaltır
2013-03-20 18:01:00 1363 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup