Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Modern Mimari ve Dekorasyonda Klasik Dokunuşlar

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili dostlar

Harika bir tatilin ardından keyif ve dinlenmenin verdiği harika duygularla hepinize kucak dolusu sevgiler:))

Bu hafta sizlerle modern mimari ve dekorasyonda klasik dokunuşlar nasıl olur bunlardan bahsetmek istiyorum. Günümüzde inşa edilen konut mimarilerinde çok özel projeler dışında bildiğiniz üzere tüm konutlarda modern çizgiler hâkim. Toplu konut projelerinde sıkça karşılaştığımız modern yapıların iç mimarisi ve dekorasyonunda da aynı etkiyi doğal olarak görüyoruz. Konutların modern çizgisine klasik etkileri nasıl dâhil edebiliriz, mimari açıdan nasıl müdahaleler yapabilir nasıl dekore ederek bu etkiyi yaşam alanlarımızda görebiliriz gelin bunlara bir göz atalım.

Modern yapılarda küt ve yalın çizgiler hâkimdir. Duvar, tavan, zemin, yapısal protipler genelde sade ve düzdür. Bu tarz alanlarda klasik çizgiler katmak için birçok alternatifimiz vardır. Öncelikle istediğimiz klasik çizginin oranını ve tarzını iyi bilmek gerekir. Yapıyla alakalı uygulanabilirliğini ve sonuç olarak çıkacak uyumu iyi analiz etmek en önemli ayrıntıdır. Mimari yapıdaki müdahaleler için, var olan kolon ve kirişler mevcut ise bunlara yapıya müdahale etmeden klasik etkiler katabiliriz. Alçıpan oyunları, ayna oyunları, varak dokunuşlar bu tarz alanlarda oldukça etkili yöntemlerdir. Mesela kolanlarınıza kaplatacağınız antik aynalar mekânda ciddi bir etki yaratır. Duvarlarda uygulayacağınız alçıpan çerçeveler, bunların içine uygulatacağınıza klasik çizgilere hâkim duvar kâğıtları, aydınlatma olarak konumlandıracağınız kristal aplikler hem basit hem de çok etkili klasik etkiyi alanlarınıza taşıyacaktır. Veya tamamen modern çizgilere hâkim olan düz hatlara tavan göbekleriyle, varak dokunuşlarla klasik bir etki yaratabiliriz. Önemli olan bu modernizm içinde hangi oranda klasik çizgiler görmek istediğinizdir. Burada denge çok önemlidir. Çok modern çizgilere dekorasyon olarak klasik donatılar, eşyalar katarak bunu sağlayabileceğimiz gibi çok klasik çizgilere modern donatılar ve eşyalar katarak aynı etkiyi ortaya çıkarabiliriz. Önemli olan sizin hangisinden hoşlanacağınızdır.

2831-001.jpg

Yapısal olarak müdahaleleri yaptıktan sonra dekorasyon kısmı da bir o kadar önemlidir. Seçeceğiniz eşyaların, donatıların, renklerin, dokuların, desenlerin hepsinin ayrı ayrı önemi vardır. Bunu iyi dengelemezsek modern yapıda klasik çizgiler görmez tamamen klasik bir etkiyi mekâna uyarlamış oluruz. Bunun için denge özellikle önemli bir ayrıntıdır. Duvar, kolon, tavan da yaptığımız klasik dokunuşlar keskin ve iddialı seçimlerse kullanacağımız donatılar, koltuklar, masa sandalyeleri, tv ünitesi, aydınlatma elamanları da bir o kadar modern çizgilerle mekânda kendini ispatlamalıdır. Sadece birkaç vurgu yeterlidir. Mesela Koltuk takımızı modern seçerken klasik çizgilere hâkim berjer ya da josefin tarz koltukla mekânda istediğiniz etkiyi yaratabiliriz Veya kullanacağımız klasik çizgilere sahip, antik tarzda bir ayna ve dresuar da aynı etkiyi ortama katacaktır. Kullanacağınız aydınlatma elamanlarını yine klasik çizgilerde seçerek bunu basit bir şekilde yaşam alanlarımıza dâhil edebiliriz.

1-866.jpg

Modern yapılar için kullanacağınız her klasik etki mekâna eklektik tarz bir kişilik katacağı için etkileyici olacaktır. Önemli olan bunu ne kadar mekâna yansıtmak istediğinizdir.

Hepinize mutlu, huzurlu, aşk dolu yaşam alanlarınızda keyifli bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup