Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Mimaride ve Dekorasyonda Aynaların Dili

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili Leyditürk okuyucuları

Bu hafta yine sıkça sorulan bir konuya değinmek istiyorum. Aynalar konusunda birçok makale yazsam da bu konudaki sizler tarafından gelen sorular çok fazla. Gelin yaşam alanlarımızda aynaların etkisi sihrini nasıl oluşturulur bundan bahsedelim. Günümüzde iç mimari ve dekorasyon uygulamalarında en etkili, uygulanacak alanları neredeyse her yerde mümkün olan aynalar, mekânlarımızdaki en önemli donatılardır. Bu yüzden sıkça kullandığımız aynaların önemini, nasıl kullanılması gerektiğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve nelerden kaçınmak gerektiğini benim gözümden sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ayna kullanımı fazlasıyla dikkat edilmesi gereken bir konudur. İsteklerimize ve beklentilerimize cevap verebilmesi için kullandığımız alanın metrajı, genel konseptin ve tarzın oluşumu, mekânlarımızın tavan yüksekliği gibi birçok detaya önem vermek gerekir. Özellikle yansıtacağı görüntü büyük önem taşır. Feng Shui’de ayna kullanımı hoş olan bir manzarayı içeriye davet etmek için, yemek masası üstüne konumlandırarak bereketi artırmak için, olumsuz bir konum ya da alanı tedavi etmek için kullanırken dekorasyon ve iç mimaride de farklı konulara hizmet etmesi için kullanırız.

Aynalar doğru kullanıldığı takdirde mekânlara estetik, ışık ve zenginlik verir. Küçük mekânları büyütmek için, gizlemek istediğimiz alanlar için, etkisini fazlalaştırmak istediğimiz noktalar için, ışığın eksik olduğu bölgelere ışıltı katmak için, karanlık alanlarımızı daha geniş ve ferahlık hissi ile donatmak için, mekânlarımızın odak noktalarını oluşturmak için kullandığımızda, her zaman doğru ve başarılı sonuçlar verir. Dekorasyonda ayna kullanırken kaçınılması gereken en önemli ayrıntı, mekândaki eşyalar ve ayna arasındaki orantıdır.

Var olan eşyalarımızın formları ve ölçüleri doğrultusunda kullanılmayan aynalar istenilen etkiyi asla yaratmaz. Yansıttığı alanlar ise bir başka kaçınılması gereken ayrıntıdır. Eğer aynanız kolon, kiriş, boş bir duvar yansıtıyorsa bu yanlış bir kullanım şeklidir. Aynaları her zaman amacına uygun şekilde kullanılırsak yansıttığı şeyler kadar, yaşam alanlarımıza da etkili estetik yansımalar sağlar…

Yaşadığımız mekânları farklı kılan ve kullanıldığı yerin konforuna ve estetik anlayışına fazlasıyla değer katan aynaları, banyolar dışında, antrelerde, büfe, dresuar ya da konsol üzerinde, yatak odalarında tuvalet masası üzerinde veya tamamen dekoratif olarak kullanabiliriz. Günümüzde birçok alternatifi bulunan aynaların renk seçenekleri klasik ayna algısını yok ederken yaşam alanlarımıza farklı ve özel bir algıyla hizmet etmeye devam etmektedir…

Hayat bir yansımadır. Tıpkı aynalar gibi. Hepinize güzel yansımaların hayatınıza dâhil olduğu bir hafta diliyorum…

Sevgilerimle
İç mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup