Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Mimaride ve Dekorasyonda Ahşap Kullanımı

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili dostlar , bu hafta sizlere mimaride ve dekorasyonda ahşabın öneminden bahsetmek istiyorum. Günümüzde çevreyle uyumlu yaşam anlayışının gün geçtikçe artmasında çevre dostu bir malzeme olan ahşapın önemi her geçen gün daha da artıyor. Tamamıyla yenilebilir dogal bir kaynak oldugu için en iyi çevre dostu mazlemesi olarak anılmaktadır. Zaman içersinde yeni malzemelerin ortaya çıkması ve üretim aşamaları ahşabın konumunu biraz geriletse bile popülerligini her zaman korudu.

Dünyanın bir çok yerinde oldugu gibi ülkemizdede iç ve dış mekan mimarisinde ahşabın yogun olarak kullanılmasındaki en önemli neden olan dogal dokuları , yaşam alanlarına kattıgı estetik ve görsel degerleri dışında güvenilir malzeme açısındanda büyük önem taşır. Çeşitliligi çok fazla olan ahşap, geleneksel alanlar yaratmak içinde sıkça kullanılan en önemli malzemelerin başında gelir. Hava ile dolu hücreleri sayesinde altarnetifi olan malzemelerden daha yüksek ısı yalıtımı saglayan en özel ürünlerden biridir ve vucut ısısına en yakın malzemedir.

Ahşap iç mimaride mobilya, kapı, parke, pencere, aydınlatma elemanları ve bir çok alanda estetik kaygılara cevap verirken mimaride ise güvenilir ve saglıklı sonuçlar için tercih edilen en degerli malzemelerin başında gelir.

Tasarım ve renk konusunda çeşitliliginin fazla olması tercih nedenlerinden biridir. Mevcut dokusunu , doğal halini vernik veya cila kullanarak renk ve dokusu degiştirilebillinir. Bu nedenle kişiye özel üretimler ve tasarımlar için kullanıcıya özel, bireysel bir malzemedir.

Ahşap yaşam alanlarımıza sıcak bir estetik algıya yer açar fakat dikkatli kullanmak gerekir. Fazla yoğun kullanılan ahşap detaylar, mekana sıkıcı ve gereğinden fazla agır bir hava katar. Bu yüzden yoğun olmayan belli bölümlerde kullanılan ahşap dokunuşlar genel konsepti desteklediği müddetçe beklentilerimize cevap verir.

Yaşama alanlarımızda ahşabı her yerde kullanabiliriz. Fakat zeminde uygulanmış olan ahşabın diğer uygulamalarla uyumuna dikkat etmek gerekir. Tavan veya duvar uygulamaları dışında mobilyalarda , dekoratif ürünlerde , aydınlatmalarda ahşap dokunuşları mekanınıza ölçülü bir şekilde uygulayabilirsiniz. Varolan konseptinize ekleyeceğiniz ahşap ayaklı bir lambader, ahşap çerçeveli bir ayna , yada cilalanmamış masif bir ahşap plaka üstüne kestireceğiniz cam ve ayaklarla oluşturacağınız sehpa veya masa bile mekanınızda ahşaba yakışır etkiyi sizlere sunucaktır. Önemli olan daha öncede belirttiğim gibi ölçülü kullanmakdır. Fazlasıyla altarnetifi olan ahşap malzemeyi zevkleriniz doğrultusunda mekana uygulamak yaşam alanlarınıza taze ve farklı bir etki bırakacağından emin olabilirsiniz.

Hepinize harika bir hafta diliyorum

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay

www.fengshuiakademisi.com
www.borneomimarlik.com
meralakcay1@gmail.com
meral@borneomimarlik.com
https://twitter.com/Meral_Akcay
http://instagram.com/meralakcay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup