Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Mimari ve Dekorasyonda Renklerin Dili

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili Leyditürk okuyucuları,

Çok kutsal ve özel olan bir ayın, ramazanı şerifin sonuna geldik. Artık kutlama zamanı; Ramazan bayramı... Bayramlar birçok şeye vesiledir. Diliyorum ki bu bayramda birçok güzelliğe vesile olur. Küsler barışır, kırık kalpler onarılır, hasret çekenler kavuşur, özlemler biter. Bu bayram özellikle diliyorum ki Gazze’nin acısı dinsin. Gazze’de insanlığa karşı büyük bir suç işlenmektedir. Çoluk-çocuk, genç-yaşlı, kadın-erkek demeden masum insanlar acımasızca katledilmektedir. Maalesef büyük bir trajedi yaşanmakta, insanlık onuru ayaklar altına alınmaktadır. Diliyorum ki tüm dünyanın gözleri önünde işlenen bu insanlık suçu son bulur.

Sevgili dostlar bu hafta sizlere mimaride ve dekorasyonda renkler nasıl kullanılmalıdır. Nelere dikkat edilmelidir, bunlardan bahsetmek istiyorum. Okuyucularım ve hizmet almak isteyen danışanlarım tarafından sıkça sorulan bir soru olan renk kontrastları ve doğru kullanma şifreleri nelerdir gelin bunlara bir göz atalım...

Mimari ve dekorasyonda renk kullanımı önemli bir detaydır. Çünkü her stil ve tarzın doğru oluşması için kullanılması gereken temel renkler vardır. Yaşam alanlarının doğru kimlik ve yansımaya sahip olabilmesi için kullanılan malzeme ve ince yapılar dışında renklerinde doğru şekilde kullanılması ve alana doğru şekilde yayılması gerekir. Burada bahsettiğim renkler genel konsepte yayılan mobilya, tekstil, tavan, zemin, duvar, aksesuar, ince yapı malzemeleri yani yaşam alanlarındaki var olan her detayın renkleri ve uyumudur. Renkler bizlere yaşam alanlarında duygularımıza yön veren etkilere sahiptir. Bu ayrıntıyı fazlasıyla göz önünde bulundurarak oluşturulan tüm konseptler mekânlarda konfor ve estetik kaygılarımızı cevaplarken psikolojik olarak da rahatlatıcı ve huzurlu alanlar yaratmamızı sağlar.

Mekânlarda renkleri kullanırken öncelikle tarz ve stili destekleyen renklere yönelmemiz gerekir. Örneğin country bir stilse ana renk olarak beyaza, klasik bir stilse ana renk olarak toprak tonlarında tercih yaparak renkleri dağıtmamız gerekir. Her stil ve tarzın hâkim olduğu renkler vardır. Tarzı desteklemeyen bir renk kullanmakta ısrar ederseniz ya tarzın yansımasını kaybedersiniz Ya da renklerin etkisini mekânda göremezsiniz. Bir arada ve doğru kullanmak için öncelikle buna dikkat etmenizi öneriyorum. Mekânlarınızda ana renk olarak kullandığınız renk ve  tonlarını  mekâna dağıtmanız gerekir. Kontras ya da zıt renklerle de bu nötr etkiyi çarpıcı hale getirmeniz gerekir.

Mesela aşağıda gördüğünüz renk şemasında ana renk ve tonlarıyla oluşturulan renkler ve kontras oluşturan bir şema mevcut.

2-486.jpg

Burada en açık tonları duvar ve zeminde, koyuya doğru tonlarını ana mobilya ve donatılarda kullanırken, canlı ya da kontras olan renkleri tekstilde, aksesuarda kullanarak doğru bir seçim yapmış olursunuz. Önemli olan renk uyumları kadar tonların birbirini tamamlaması ve kontraslarıdır.

3-303.jpg

Bir diğer renk şemasında da aynı etkiyi görüyorsunuz. Burada en açık tondan en koyu tona kadar geçişler yapılarak daha net ve keskin bir algı oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı zıt renkler katarak da mekâna dinamizm katabilirsiniz. Sadece tek bir farklı renk katarak tabi ki☺

Hepinize mutluluğu çok, hüznü kayıp bir bayram diliyorum...

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup