Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Mimari ve Dekorasyonda Merak Edilenler

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili Leyditürk okuyucuları

Bu hafta siz okuyucularımızdan gelen sorulara, merak edilenlere cevap vermeye devam etmek istiyorum.

SORU 1: İÇ MİMARİ DÜZENLEMELERDE FENG SHUİ NEDEN KULLANILMALIDIR?

CEVAP: iç mimari düzenlemelerde Feng Shui kullanılmalıdır çünkü her ikisi de mekân odaklıdır. İç mimari mekânlardaki yapısal sorunları çözerek ergonomiyi, konforu ve estetiğini bir arada tutmayı hedefler.

Feng Shui ise hayatımızı daha mutlu, daha sağlıklı, daha huzurlu, beklentilerimize cevap veren,  evrenle uyumlu bir mekân yaratmayı hedefler. Bu yüzden Mekânlardaki enerji kalitesini belirlemek için iç mimari düzenlemeye ihtiyaç vardır.

SORU 2: FENG SHUİ PRENSİPLERİ GÖZETİLEREK İÇMİMARİ NASIL UYGULANIR?

CEVAP: Öncelikle mekânın ölçekli planları üzerinden yapısal sorunları çözülür. Feng Shui ve mimaride ortak yürütülmesi gereken en önemli nokta matematiksel boyutudur. Mekânı üzerinden pusula ölçümleri yapılır. Mimari anlamda mekânda yaşayan insanların stil tarz ve zevkleri, beklentileri ölçüsünde belirlendikten sonra kişisel bagua alanları Feng Shui prensipleri göre aktive edilir. Burada en önemli nokta mekânlarda yaşayanların bagua haritasına göre alanlarının belirlenmesi ve bu alanların beklentiler doğrultusunda aktive edilebilmesidir.

SORU 3: MİMARİ TARZ VE STİLLER OLUŞTURULURKEN GÖZETİLMESİ GEREKEN ÖNCELİKLER NELERDİR?

CEVAP: Mimari tarz ve stiller belirlenirken yaşam alanlarımızın mimari yapısının önemi kadar, belirlenen tarz ve stilin bu mekânlarda uygulanabilirliğini belirlemek de önemlidir. Her tarz ve stil için gerekli olan öncelikler farklıdır. İlk olarak yapısal çerçeveyi oluşturmak gerekir. Stil ve tarzın desteklediği tavan, zemin, duvar ve yapı konsüsyonu tamamlandıktan sonra renk tercihlerini, mekân metrekaresine göre seçmek gerekir.  Belirlenen tarza uygun mobilya tercihi yapılması gerekir. Genel konsepti mobilyalar oluşturduğu için ilk karar verilmesi gereken konu mobilyalar olmalıdır, daha sonra diğer tamamlayıcı ürünler seçilmelidir.

SORU 4: MİMARİ VE DEKORASYONDA RENKLERİ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

CEVAP: Mimari ve dekorasyonda renk kullanımı önemli bir detaydır. Çünkü her stil ve tarzın doğru oluşması için kullanılması gereken temel renkler vardır. Yaşam alanlarının doğru kimlik ve yansımaya sahip olabilmesi için kullanılan malzeme ve ince yapılar dışında renklerinde doğru şekilde kullanılması ve alana doğru şekilde yayılması gerekir. Burada bahsettiğim renkler genel konsepte yayılan mobilya, tekstil, tavan, zemin, duvar, aksesuar, ince yapı malzemeleri yani yaşam alanlarındaki var olan her detayın renkleri ve uyumudur. Renkler bizlere yaşam alanlarında duygularımıza yön veren etkilere sahiptir. Bu ayrıntıyı fazlasıyla göz önünde bulundurarak oluşturulan tüm konseptler mekânlarda konfor ve estetik kaygılarımızı cevaplarken psikolojik olarak da rahatlatıcı ve huzurlu alanlar yaratmamızı sağlar. Her tarz ve stilin kendi içinde kullanılması gereken renkleri vardır. Renklerin hayatımızdaki etkisi son derece önemlidir. Özellikle yaşam alanlarındaki renklerin dili çok önemlidir. Psikolojik ve yaşam kalitemizi belirleyecek kadar ciddi etkilere sahip oldukları için özenle ve dikkatle kullanmak gerekir. Küçük metrajlı alanlarda daha açık ve pastel tonlar kullanılırken büyük alanlarda daha sıcak ve etkin, iddialı tercihler yapabiliriz. Önemli olan ana renk belirlendikten sonraki renk geçişlerini iyi ayarlamaktır. Çok keskin renk geçişleri odak noktası dediğimiz özel alanlar haricinde kullanılmaması gerekir. Çok koyu ve net renkler mesela siyah dramatik etkiler yaratacağı için özel bir tercih değilse dikkat edilmesi gereken renklerdir. Yaşam alanlarını dekore ederken renk paletini doğru kullanmak dikkat edilmesi gereken en değerli bilgi mekânlarda istenilen etkiye göre renkleri belirlemektir.

SORU 5: MİMARİDE MODERN TARZ VE STİLİN YASAM ALANLARINDA NASIL UYGULAYABİLİRİZ?

CEVAP: Modern yapılarda küt ve yalın çizgiler hâkimdir. Duvar, zemin, yapısal protipler genelde sade ve düzdür. Metropol hayatının yaşam tarzını ifade eden modern yaşam alanlarında sadelik çok önemlidir. Fakat sade ve özel alanlar yaratmak bir o kadar da zordur. Çünkü güzel olanı detaylara saklamayı ve az olan vurgularla öne çıkarmayı bilmek gerekir. Bunu başaran tek stil modernizmdir. Yalın bir dekorasyonla tamamlanan modern yapılar fonksiyonelliği ve ergonomiyi desteklemelidir. Seçkin bir sadelik algısı yaratılmasının yanında temel ihtiyaçları gözeten rafine, geometrik ve basit formlu çizgileri de bu algıya yerleştirmek önemli bir detaydır... İhtişamdan, kalabalık ve dağınıklık hissi veren tüm tarz stillerin aksine yalın hatlarıyla dikkat çeken konfor ve fonksiyonel bir tarzdır.

Modern yaşam alanlarında genelde TV odaklı düzenlemeler sıkça rastladığımız bir uygulama şeklidir. TV ünitesi ve koltuklar mekanın tasarım, konsept ve yerleşiminde bir çerçeve yaratır. Oturma gruplarının yerleşimlerinde geometrik düzenler oluşturulur. Mobilyalarda en çok ergonomik formlar ve hassas detaylara dikkat edilir. Estetik kaygılara cevap verirken konforu fonksiyonellikle birleştiren tercihler yapılır. Gizli detayları olan katlanabilir, saklanabilir mobilya tercihleri bu tarza hâkim olan önemli bir ayrıntıdır. Renkler konusunda da oldukça dikkat edilmesi gerekir. Natürel, klasik hissini reddeden tüm pastel renkler bu tarzın vazgeçilmezidir. Her ne kadar modern yaşam alanları denilince beyaz renk algısı öne çıksa da toprak tonları, deniz tonları da bu tarzın vazgeçilmesi arasındadır. Kumaş dokularında düz, çok fazla detayı olmayan, çizgili, natürel seçimler isabetli olacaktır.

Hepinize harika bir hafta diliyorum

Sevgilerimle
İç mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup