Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Mimari ve Dekorasyonda Eklektik Tarz

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili dostlar. Bu hafta sizlere mimari ve dekorasyonda eklektik tarz nedir nasıl uygulanır bundan bahsetmek istiyorum.

Eklektik tarz kelime olarak çoğumuza yabancı gelse de aslında birçoğumuzun farkında olmadan yaşam alanlarına uyguladığı, beğendiği tarzlardan biridir. Bu tarzı başarılı bir şekilde uygulamanın anahtarı eskiyle yeniyi, lüksle mütevazı olanı, görkemle sade olanı dengeli bir şekilde biraya getirmektir. Eklektik tarzda sevdiğiniz pek çok donatıya, eşyaya tarz olarak uyumuna bakmadan yer açabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken noktalar vardır ki bunlara dikkat edilmezse çıkan sonuç dağınıklık hissi ile rahatsız edici alanlar yaratmaktan öteye geçmez.

Öncelikle zıtlıklarda kontrast çok önemlidir. Kaos etkisi yaratmadan mekânlarda yerleşim yapmak çok önemlidir. İlk olarak alanlara temel eşyaları yerleştirmekle işe başlamak gerekir. Daha sonra bu tarzın dokunuşlarını uygulamak daha kolay olacaktır. Mantık olarak farklı tarzların uyumu şeklinde bir yerleşim yapmak, buna göre de bir kompozisyon oluşturmak, çok başarılı sonuçlar çıkarır.

Örneğin; klasik bir koltuk takımını daha modern, tasarım odaklı bir orta sehpa konumlandırıp, yine tasarım odaklı oldukça dinamik modern bir lambadır kullanabilirsiniz. Modern, klasik çizgilerden tamamen uzak farklı tarzlarda tablolar kullanabilirsiniz. Sadece bir duvarda olmak kaydı ile farklı pop modern yada sevdiğiniz farklı bir tarz duvar kâğıdı yapabilirsiniz. Önemli olan temel olarak konumlandırdığınız eşyalarınızı farklı tarzlarda eşyalarla, uyumuna dikkat ederek yerleştirmektir.

Farklı bir örnek vermem gerekirse mesela tamamen modern bir mimari yapıya sahip bir salonunuz var,  burada kullandığınız temel eşyanız olan koltuk takımlarınızın da modern olduğunu varsayalım, Burada eklektik tarzı nasıl yansıtabiliriz?

Modern koltuk takımınıza tamamen klasik etkilerin yoğun olduğu bir berjer yerleştirebilirsiniz. Klasik etkilerin ya da rüstik tarzın hâkim olduğu aksesuarlar kullanabilirsiniz. Bir duvarda klasik ayna çerçevelerle bir kolaj yapabilirsiniz. Yine modern çizgilerden uzak duvar kâğıdı kullanabilir, Koltuklarınıza farklı tarzlarda minderler konumlandırabilirsiniz. Görkemli bir sarkıt avizeyle mekâna eklektik etkinin yoğunluğunu fazlasıyla dağıtabilirsiniz.

Sevgili dostlar birbirine zıt olan şeylerin uyumuna dikkat ettiğiniz müddetçe her zaman hem estetiği hem de eklektik tarzı mekâna başarılı bir şekilde yansıtırsınız. Önemli olan zıtlıkların uyumudur…

Hepinize sevgi, mutluluk dolu bir hafta diliyorum…

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup