Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Mimari ve Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili Leyditürk okuyucuları,

Bu hafta sizlere mimari ve dekorasyonda aydınlatma nasıl olmalıdır, bundan bahsetmek istiyorum. Aydınlatmalar, mimaride ve dekorasyonda fazlasıyla dikkat edilmesi gereken donatılardır. Mekânların stil ve tarzları, büyüklüğü, hangi amaca hizmet ettiği, mekânda kullanılan mobilya ve donatıların malzemeleri, renkleri, tavan yükseklikleri gibi birçok ayrıntıya dikkat ederek tercihler yapmak çok önemlidir. Bu noktalara dikkat edilmeden seçilen yanlış bir aydınlatma seçeneği çok güzel bir mekânda algıda, kötü bir etki bırakırken tam tersi çok özenli olmayan bir mekânda doğru bir aydınlatma tercihi ise güzel etkiler hissettirebilir. Bu yüzden aydınlatmanın önemi küçümsenmeyecek kadar büyüktür.

Mimari ve dekorasyonda aydınlatma planını oluştururken ışığın nereyi aydınlatacağını, hangi tip bir aydınlatma elemanı kullanılacağını, mekânda var olan mevcut ışık miktarına göre seçmek gerekir. Mekânlarda gün ışığının miktarı yapısal nedenlerden dolayı az ise buna göre tercihler yapmak gerekir. Özellikler holler, penceresi olmayan alanlarda aydınlatma seçeneğinin ve ışık miktarının iyi ayarlanması gerekir.

Mekânlarda genel aydınlatmaları genel düzeydeki algıyı yaratmak için kullanırız. Alanın içinde var olan eşyaları rahat görmenizi sağlayan, rahat hareket etmenizi sağlayan, genel konseptin yansımasını hissettiren aydınlatmalardır. Bu aydınlatmalar sarkıtlar, avizeler, tavana montajlanmış spotlar, duvar aplikleridir.

Mekanlardaki lokal aydınlatmalar, alandaki belli bir amaca hizmet eden aydınlatma türleridir. Genel aydınlatmanın tam aksine geçişleri daha yumuşak, algıda estetik bir vurguya da hizmet eden aydınlatmaları, abajur, lambader, aplikler, lokal spotlar, sarkıtlardan oluşturabilirsiniz.

Mekânlarda vurgu aydınlatmalar, dekoratif aydınlatmalar yani odak noktası dediğimiz dikkat çekici alanlar oluşturmak için kullandığımız aydınlatmalar vardır. Bunları mekânlara derinlik, perspektif, estetik katmak için kullanırız. Bu aydınlatmaları genel ışığın miktarından daha fazla güçte kullanarak oluştururuz. Aplikler, gömme veya sıva üstü spotlar, ray spotlar, tasarım odaklı aydınlatma türleriyle uygulayabiliriz.

Genel olarak dekorasyon ve mimaride aydınlatma,  konsept ve stilinizin yansımasını tam olarak mekana hissettirmek için aydınlatma türlerine, mekanın alan ışık miktarına dikkat ederek oluşturmak gerekir.

Hepinize hayatınızı aydınlatan bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle
İç mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup