Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Mimari ve Dekorasyonda Aksesuar Seçimleri

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili Leyditürk okuyucuları;

Bu hafta sizlere iç mimari ve dekorasyonda önemli bir ayrıntı olan aksesuar seçimlerinden bahsetmek istiyorum. Mimari ve dekorasyonda aksesuar seçimleri çok önemli bir ayrıntıdır. Mekânlarda öncelikli olarak stil ve tarzları belirlemek çok önemlidir. Daha sonra bu stil ve tarzın içinde kendini ifade edebilecek, sizi yansıtacak, kişiliğinize uygun aksesuar seçimleri yapmak gereklidir. Mimari tarz ve stiller kendi özeliklerini mekânlara yansıtırken aksesuar seçimleri de aynı zamanda sizi ve kişiliğinizi mekâna yansıtır. Bu yüzden aksesuar tercihleri yaparken dikkatli ve özenli davranmak gerekir.

Aksesuarlar mekânların size ait olduğunu hissettiren en değerli eşyalardır. Bu yüzden aksesuar dediğimizde aklınıza sadece vazo, tablo, şamdan veya ayna gelmesin. Sizi ifade eden, mekânda sizi yansıtan her ayrıntıyı ifade eden şeyler de aksesuarlardır.

Önemli olan hem tarz ve stilinize hem de mekânın ölçeğine uygun tercihler yapabilmektir. Çok küçük mekânlarda büyük aksesuar tercihleri ne kadar yanlışsa büyük mekânlarda küçük ve fazla sayıda aksesuar tercihleri de bir o kadar yanlıştır. Mekânların hangi alana hizmet ettiği, ölçeği, tavan yüksekliği, renkleri, dokusu tüm bunları göz önünde bulundurarak yapılan tüm tercihler başarılı sonuçlar verir.

Mekânlarda ilgi çekici alanlarda yani odak noktalarında kullanılan aksesuar seçimlerinin renk, doku ve boyutlarına dikkat etmek önemlidir. Bu alanlara konumlandıracağımız aksesuarları daha iddialı, dikkat çeken ayrıntıları çekici olan tercihler yaparak amacına uygun bir seçim yapmış olursunuz. Bu alanlarda gereken ilgi çekici algıyı aksesuarlarla oluşturmak için yine o bölümün diğer bölümlerle ilişkisini de göz ardı etmemek gerekir. Kullandığınız aksesuar seçimini gölgelememesi Ya da etkisini hissettirmesi için diğer alanlarda kullandığınız her detaya önem vermeniz doğru sonuçlar almanızı sağlar.

Aynı stil ve tarzda aksesuar seçimi yapmak kadar farklı tarz ve stillerde tercihler yapmakta mümkündür. Burada önemli olan mekânda renk, doku ve genel konseptin ifadesini zayıflatan degil güçlendiren tercihler yapmaktır. Renk uyumları özellikle önemli bir ayrıntıdır. Örneğin toprak tonlarının hâkim olduğu bir mekânda mavi, yeşil, turuncu, renkte aksesuarlar mekanda canlı ve taze bir etki yaratırken beyaz, bej, parlak lame, dore aksesuar tercihleri, kristal cam objeler mekanda daha ağır başlı ve çekici bir etki yaratır. Önemli olan sizin görmek ve hissetmek istediğinizdir.

Sevgili dostlar hayattaki en değerli ve etkili aksesuar yüzümüzdeki gülümsemedir…

Hepinize yüzünüzden gülümsemenin eksik olmayacağı bir hafta diliyorum…

Sevgilerimle
İç Mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup