Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Migreni tetikleyen faktörler

Migreni tetikleyen faktörler

Migreni tetikleyen faktörler arasında diyet ve uyku düzeni de var.
Migren ve Migreni Tetikleyen Faktörler
Nörolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilen migren baş ağrısının ataklar halinde gelen şiddetli bir çeşididir. Ataklar 4 saat ile 72 saat arasında değişebilir ve baş ağrısının yanı sıra mide bulantısı, kusma, ışık ve sese karşı hassasiyet oluşabilir. Yapılan araştırmalara göre kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla migren görülmektedir. Migreniniz varsa ve gün içerisinde baş ağrılarınızı tetikleyen faktörlerin farkında değilseniz, işte sizler için derlediklerimiz;

Yoğun Işık ve Gürültü
Migren hastalarının karanlık ve sessiz ortamlarda uyumayı tercih etmesi ışık ve sesin atakları tetikliyor olmasıdır. Uyku öncesi zihninizin ve bedeninizin rahatlamanızı sağlayacak egzersizler yapabilirsiniz. Bu bağlamda uzmanların tavsiyesi yoga ve meditasyon uygulamalarıdır. Başlangıç düzeyinde temel hareketlerle kısa süreli egzersizler yapabilirsiniz.

Öğün Atlamak
Sıkı diyet yapanlar veya günlük yoğun iş temposu nedeniyle aç kalanların dikkatine! Eğer migreniniz varsa öğün atlamak migreni tetikleyen bir faktördür bu yüzden ara öğünlerle az ve sık beslenmeye özen gösterin. Buna ek olarak günde en az 2 litre su tüketmelisiniz.

Uyku Düzensizliği
Uyku problemi yaşıyorsanız veya gece geç saatlere kadar uyumayıp günlük ihtiyacınız olan 8 saatlik uykuyu almıyorsanız bu durum migren ağrılarınızı tetikleyebilir. Sağlıklı ve kaliteli bir uyku uyuyarak ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Egzersiz Eksikliği
Bahaneleri rafa kaldırın, spor ayakkabıları giyin yürüyüşe çıkıyoruz! Egzersiz eksikliğinin migreni tetikleyen faktörlerden olduğu tespit edilmiştir bu yüzden sabahları bir saat daha fazla uyumak yerine erken kalkıp yürüyüşler yapın böylece hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz.

Aşırı Kafein Tüketimi
Kafeinin fazlası migreni tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. İçeriğinde uyarıcı maddelerin aşırı alımı baş ağrılarının şiddetini arttırabilir.
2013-07-29 16:21:00 1200 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup