Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Midemizin davetsiz misafirleri

Midemizin davetsiz misafirleri

Ülserlerin yüzde 90’ından “Helicobacter Pylori” adlı bakteri sorumlu...
Mide ülserlerinin yüzde 80’inden, 12 parmak ülserlerin de %90’nından sorumlu olan Helicobacter Pylori adlı bakterinin, tedavi edilmediği takdirde, kanser dahil ömür boyu sürecek bir dizi rahatsızlığa sebep olabileceği belirtildi.

Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi Aile Hekimliği Uzmanı Dr. A. Ferit Erdoğan, “Helicobacter pylori”nin, mide ve on iki parmak bağırsağı (duodenum),ülserleri yerleşen ve yerleştiği yerde müzmin yangıya neden  olan bir bakteri (mikrop) bakteri olduğunu belirtti. Bu bakterinin yaptığı  yangının başta ülser, gastrit , mide kanseri olmak üzere bazı hastalıklar geliştirebileceğine dikkat çeken Erdoğan,  dünya nüfusunun yarısından fazlasının üst sindirim organlarında bu bakteriyi taşıdığını ancak sadece yüzde 20 oranında şikayet yarattığını söyledi.

Bulanlara Nobel aldırdı

Dışkı yoluyla bulaşan bakterinin, 1982 yılında ülsere ve gastrite neden olduğunu kanıtlayan Avusturalyalı iki bilim insanı RobinWarren ve Barry Marshall’in bu başarılarıyla Nobel Barış Ödülü’nü aldığını hatırlatan Dr.Erdoğan, “Bu buluştan sonra ‘asit yoksa ülser yok’ anlayışı terk edildi.  Ve tedavilerle tam iyileşme sağlandı” dedi.

Bu belirtilere dikkat

Başlıca belirtileri üst karın bölgesinde ağrı, şişkinlik, erken doyma, iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma  olan  Helicobacter pylori enfeksiyonunun, hijyen olmayan koşullarda daha kolay bulaştığını belirten Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi Aile Hekimliği Uzmanı Dr. A. Ferit Erdoğan, bakterinin dünyadaki en yaygın enfeksiyona neden olduğunu kaydetti.

Çalışmalarında üst sindirim sistemi şikayeti olanların dörtte üçünde bu bakteriye rastladıklarını bildiren Dr. A. Ferit Erdoğan, bakterinin varlığına bazı testlerle tanı konulabildiğini söyledi.

Nasıl tedavi edilir ?

Helicobacterpylori ile ilişkili olan duodenal ülser, mide ülseri, gastrit gibi hastalıkların antibiyotiklerle tedavi edilebildiğini vurgulayan Dr.Erdoğan, “ Başarılı bir tedavi sonucu bu mikrop  ortadan kaldırıldığında tam iyileşme sağlanabilmektedir.” dedi.

Tüm üst sindirim sistemi şikayetlerinin Helicobacter Pylori ile ilişkili olmadığını kaydeden Dr.Ferit Erdoğan, şöyle devam etti:

 “Helicobacter pylorinin üst sindirim sistemi hastalıkları ile ilişkisinin önemi maalesef yeteri kadar bilinmemektedir. Bazı hekimlerde ülserin asit fazlalığı nedeniyle oluştuğu görüşü hakimdir. Bu nedenle üst sindirim sistemi şikayetlerinde mide asidini baskılayan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu nedenle tam bir iyileşme sağlanamamakta, hastaların hayat kalitesi düzelmemektedir.” diye konuştu.

Ağız kokusuna da yol açar

Gereksiz ilaç kullanımı nedeniyle bakterinin antibiyotiklere karşı direnç gelişimi  olduğunu, bu durumun da tedaviyi güçleştirdiğini kaydeden Erdoğan,  sözlerini, “ Helicobacter pylori midenin bir çeşit lenf kanserine de yol açabilir.  Ayrıca ağız kokusunun en sık nedenlerindendir. Ancak bu bakteri  ile ilişkili olan ağız kokusu tedavi edildiğinde düzelebilmektedir.” diyerek tamamladı. 

Leyditurk.com
2014-10-26 11:10:00 747 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup