Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Mide rahatsızlığı olan bu habere dikkat !

Mide rahatsızlığı olan bu habere dikkat !

Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı Cemile Özatan, hassas mide problemleri olanların, pekmezle tahin birleşimini bir yemek kaşığı kadar tüketmelerini önerdi.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı Cemile Özatan, iftariyelik seçiminde hafif yağlı iftariyelik, kalorisi fazla olmayan ya da midemizi ilk öğünde rahatsız etmeyecek yiyecekler tercih etmemiz gerektiğini belirtti. Özatan, "Özellikle şarküteri ürünlerinin, sucuk, salam, sosisin kalp krizi geçirme riskini yüzde 42 arttırdığı, yüzde 20 oranında da diyabet riskini artırdığı ortaya çıkmış. Dolayısıyla biz işlenmiş ürünleri kullanmak yerine daha sade olanları tercih etmeliyiz" dedi.

"HURMA MUTLAKA SOFRALARIMIZDA YER ALMALI"

Hem kan şekerini en iyi şekilde dengelemesi, hem de bedensel ve zihinsel aktivitelerin olumlu destek görmesi için hurma tüketilmesi gerektiğini ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Özatan, "Hurmanın, kan yapımını kuvvetlendirmesi, unutkanlığı gidermesi, özellikle çocuklarda gelişimin toparlanmasında olumlu faydaları vardır. Bundan ötürü, mutlaka evimizde ve sofralarımızda Ramazan boyunca yer alması gereken bir besindir" ifadelerini kullandı.

"MİDE PROBLEMİ YAŞAYANLAR TAHİN VE PEKMEZ TÜKETİN"

Tahin ve pekmezin iftariyeliklerde vazgeçilmezlerden olduğunu vurgulayan Özatan, "Özellikle pekmez, kan yapımını kuvvetlendirip kalsiyum, magnezyum, potasyum içeriği ve demir içeriğiyle birlikte kan yapımını kuvvetlendirmesi ve yine bedensel faaliyetlerin arttırılmasında büyük görev alır. Pekmezle birlikte tahinin birleşmesi ve bu iki besinin de, en hassas mide problemleri yaşayan kişilerde bile bir yemek kaşığı kadar tüketilmesini öneriyorum" dedi. 

İHA
2013-07-29 14:45:00 1477 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup