Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Meyve suyu alırken bunlara dikkat !

Meyve suyu alırken bunlara dikkat !

MEYED, meyve suları arasında bilinçli bir seçim yapılması konusunda uyardı.
Meyve suyu sektöründe faaliyet gösteren 38 firmayı, tek çatı altında toplayan Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED), meyve suyu ve benzeri içecekler arasında bilinçli bir seçim yapılması konusuna dikkat çekiyor. Her içeceğin meyve oranının farklı olduğunu belirten, bu ayrımın ürünün etiketinden anlaşılacağını hatırlatan MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ, "mutlaka etiketi okuyun" uyarısında bulunuyor ve tüketicilerin bu konuda bilinçli davranması gerektiğini vurguluyor.

MEYED, ülkemizde meyve suyu ve benzeri içecekleri; Türk Gıda Kodeksi gereğince içerdikleri meyve oranına göre "Meyve Suyu" "Meyve Nektarı", "Meyveli İçecek", "Aromalı İçecek" olarak dört farklı kategoride değerlendiriyor. MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ, her kategorinin farklı meyve oranına sahip olduğunu, bu oranların ise etikette mutlaka yer aldığını hatırlatıyor. Sadece meyveye en yakın olan, tamamen meyveden dönüşen ve yüzde 100 meyve oranına sahip olan içeceklerin 'meyve suyu' kategorisine girdiğini belirten Akdağ, meyve oranı yüzde 25-99 olanların "meyve nektarı", yüzde 10-24 olanların "meyveli içecek", yüzde 0-9 olanların "aromalı içecek" olarak sınıflandırıldığına dikkat çekiyor. Akdağ, kategori farkının ambalaj üzerindeki etikette yer aldığını, tüketicilerin bu bilgilere dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor. Amabalajın üzerinde bakanlığın onay ve kaydı bulunan ürünlerin güvenilir ve hijyenik şartlarda üretildiğinin altını çiziyor. Ayrıca ürünün ismine ve son kullanma tarihine de dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

'Kategori farkının nedenleri'

Kıvamı koyu olan kayısı ve şeftali gibi ya da tadı çok ekşi olan vişne, limon gibi meyvelerin suyu yüzde 100 olarak tüketilemiyor. Tat dengesinin sağlanması amacıyla, bu meyvelerin suyunun Kodeks'te belirtilen miktardaki suyla seyreltilmesi ve suyla bozulan tat dengesinin şeker vb. maddelerle yeniden kurulması zorunlu bir hal alıyor. Bu grup, % 25-99 arasında meyve oranına sahip ve içermesi gereken minimum meyve oranı yasal olarak belirlenmiş olan 'meyve nektarı' kategorisi. Yüzde 100 meyve suyuna ve meyve nektarına koruyucu katkı maddesi eklenmesi yasak olduğu gibi, kullanılan teknoloji nedeni ile gereksiz de. Daha alt kategoriler ise, % 10-24 arasında meyve oranına sahip 'meyveli içecek' ve % 0-9 arasında meyve oranına sahip olan 'aromalı içecek'ler.

'Meyve suyunun sağlıklı beslenmedeki rolü'

Ambalaj ve işleme teknolojileri, meyve sularının en doğal ve sağlıklı şekilde tüketicilere ulaşmasına olanak tanıyor. Beş ana temel besin grubunun bir parçası olan meyvelerden elde edilen meyve suları ve benzeri ürün kategorileri arasındaki farklar anlaşılmalı ve tüketim ölçülü olmalı. Her gıdada olduğu gibi tüketimde aşırıya kaçılmamalı.

Ülkemizde meyve suyu tüketiminin AB ülkeleri ve ABD'ye kıyasla düşük seviyelerde olmasının temel nedeni, meyve suyunun sağlıklı beslenmedeki rolünün yeterince anlaşılmaması. Dünya Sağlık Örgütü, "5 a day" (günde 5 öğün) kampanyası kapsamında sağlıklı bir yaşam için günde 5 öğün meyve ve sebze tüketilmesini öneriyor. Bir bardak yüzde 100 meyve suyunun da, günlük meyve gereksiniminin 1 porsiyonunu karşılayabileceğinin altı çiziliyor. Ülkemizde henüz haftada 1 bardak bile tüketmediğimiz meyve suyunun, sağlıklı diyet alışkanlığındaki yeri günde 1 bardak.
2012-12-06 17:37:00 1911 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup