Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Menopoz döneminde neden süt tüketmelisiniz?

Menopoz döneminde neden süt tüketmelisiniz?

Menopoz bir kadının hayatındaki en önemli dönemeçlerden biridir.
Adetlerin kesilmesi ve doğurganlığın bitmesi olarak tanımlanır. Ortalama 40 yaşlarında, kadınlarda yumurtalıklar, beyinden gelen uyarılara daha az cevap vermeye başlarlar. Bu noktaya varmaya yaklaşmış dönemlere menopoza geçiş dönemi adı verilir. Menopoz dönemi, ergenlikle başlayan üreme yıllarının bittiği dönemdir.

Bu dönemdeki kadınlarda adetler arasındaki zaman uzamaya başlar, kanama miktarı azalır, gece terlemeleri ve sıcak basmalar başlar. Adetten kesilmede işte bu dönemde ortaya çıkar. Menopoza girme yaşı, ortalama 51 yaş civarıdır.

Yüz yılımız başlarında 50 yaşı dahi bulmayan ortalama kadın ömrünün, günümüzde 75 yaş civarında olması menopoz sonrası geçecek olan dönemin önemini arttırmaktadır.

Menopozda kemiklerden kalsiyum çekilmesi artıyor!

Menopozda ise kemiklerden kalsiyum çekilmesi artar, bu nedenle süt tüketimi çok önemlidir. Fakat sağlıklı bir iskelet sistemi için çocukluk çağından itibaren süt ürünleri yeterli tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri başlıca kalsiyum ve fosfordan zengindir.

Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan, menopoz döneminde östrojen düzeyinde azalma meydana gelmesine bağlı olarak    kemik kaybı da artmaktadır. Menopoz döneminde  idrarla kalsiyum atımında artış olması  ve dışarıdan yeterli kalsiyum alınmaması halinde, kemiklerdeki kalsiyumun vücut tarafından kullanılmaya başlandığını, bunun kemik kaybına neden olduğunu kaydederek, menopoz döneminde bu riski azaltmanın en kolay yolunun düzenli az yağlı süt tüketimi olabileceğini bildirdi.

Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan, kadınlarda kalsiyum ihtiyacının arttığı ve vücudun kilo almaya en meyilli olduğu menopoz döneminde, gerekli tüm mineral ihtiyacının az yağlı süt ile giderilebileceğini söylüyor. 
2014-01-19 21:33:00 623 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup