Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Meme muayenesi nasıl yapılmalı?

Meme muayenesi nasıl yapılmalı?

Bir çok kadın göğüslerini muayene etmez. Korkarlar ya da bunu iyi bilmediklerinden yapmazlar...
Memelerden birindeki anormal büyüme, bir memenin diğerine göre anormal sarkık olması, meme üzerinde kızarıklık, renk değişimi ve yara olup olmadığı, meme cildinin buruşuk ve gözeneklerden oluşup oluşmadığı kontrol edilmeli.Ayrıca meme ucunda çukurlaşma ve renk değişimi, iki meme ucunun farklı yönlere dönük olması, meme üzerinde ya da koltukaltında şişlikler, kolun dirsekten yukarı kısmında anormal şişlik olup olmadığı gözlemlenmeli.

Öte yandan, eller bele konur ve iki meme birbirine yaklaştırılmak isteniyormuş gibi göğüs kasları sıkıştırılır. Kaslarısıkıştırıldığında memelerde içe çökme ve meme uçlarında farklı yönlere dönme olup olmadığını kontrol edilir. Öne doğru iyice eğik pozisyonda her iki memenin aynı şekilde aşağıya sarkıp sarkmadığına bakılır.

Adet Öncesi Muayene Yapmayın!

Adet gören kadınlar memelerinin daha yumuşak ve daha az hassas olduğu, adet başlangıcından 5-7 gün sonra meme muayenesi yapmalıdır. Adet olmayan kadınlarda ise her ayın belirli günü bunu yapabilir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, her yeni ilaç kutusuna başlamadan önceki gün meme muayenesi yapabilir. Unutmamak gerekir ki muayene sırasında ele gelen her lezyon kanser değildir. Bu lezyonların yüzde 80’i iyi huyludur.

Lokman Hekim Hastanesi
2012-12-26 17:36:00 2701 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün


Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup