Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Meme büyütme özgüveni geri getiriyor

Meme büyütme özgüveni geri getiriyor

Kadınlar özgüvenlerini artırmak için meme büyütme operasyonu geçiriyor.
Birçok kadın için, kendine güvenli, canlı ve enerjik hissetmenin iyi görünmekle yakından ilişkili olduğunu belirten Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. BeyhanÇakır, “Kadınların meme büyütmeyi seçmelerinin birçok sebebi var. Bazı kadınlar, vücutlarını daha orantılı hale getirmek için memelerini büyütmeyi düşünürken, bazıları da emzirme sebebiyle şekli bozulmuş olan memelerini şekillendirmek ve eski formuna döndürmek isteyebiliyorlar. Bazı kadınlar asimetrik memede olan büyüklük ve şekil farklılıklarını dengelemek amacıyla bu yolu seçiyorlar” diye konuştu.

Doktorunuzla birlikte karar verin

Op. Dr. Çakır, meme büyütme kararının hasta ve hekimin ortak kararı ile verilmesi gerektiğinin altını çizdi. İnsizyon ve yerleştirme seçeneklerinden bahseden Çakır, “Meme büyütme, normalde üç yaygın insizyon bölgesinden biri kullanılarak gerçekleştirilir. Bunlar, meme başı çevresi, meme altı kıvrımı veya kol altıdır. Meme başı çevresinde yapılan insizyon en az belli olanıdır. Ancak emzirmenin engellenmesine neden olabilir. Meme altı kıvrımı insizyonu ise meme altındaki deri kıvrımında gizlendiği için çok popülerdir. Kol altı insizyonu da daha az gizlidir, göğüslerinde bir iz olmasını istemeyen kadınlar için iyi bir seçenek olabilir” şeklinde konuştu.

3 farklı yöntem var

Ameliyat yönteminin kişiye göre değiştiğini belirten Çakır şöyle devam etti: “Meme büyütme operasyonu sırasında implantlar ya göğüs kasının altına ya da kasın üzeri ve meme bezlerinin altına yerleştirilir. Bunlar kas altı yerleştirme ve subglandüler yerleştirme olarak iki şekilde yapılabilir. Kas altı yerleştirmede implantlar cilt üzerinden genellikle pek hissedilmez. Aynı zamanda mamogram sırasında memelerinizin görüntülenmesini kolaylaştırır. Subglandüler yerleştirmede ise ameliyat süresi daha kısadır ve daha kısa sürede işinize dönebilirsiniz. Bir de son günlerde daha popüler olan kas üstü fasia altı yerleştirme planı var ki bu yöntem de her iki yöntemin avantajları birleştirilmiş olur. Ameliyat süresinin diğer yöntemlere göre biraz uzaması bu yöntemin dezavantajı olarak söylenebilir. Yine bu seçim de hasta ve hekimin birlikte karar vermesi gereken bir durumdur.’

Protez içeriklerine göre iki temel meme implantı tipi olduğunu söyleyen Op. Dr. Beyhan Çakır, “Bunlar içi jel dolu meme implantları ve içi salin dolu meme implantları olarak ayrılır. Birçok kadın için implant seçimi ile ilgili en zor kısım hangi boyutta bir meme istediğine karar vermektir. Bu kararı da yine hasta ve hekim birlikte verirse daha sağlıklı olacaktır” dedi.

Ameliyat 1-2 saat sürüyor

Ameliyat sonrasında her kadının iyileşme süresinin farklı olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Çakır, “Ameliyat genellikle bir ila iki saat sürer. Genelde meme büyütme ameliyatından sonraki birkaç gün özellikle kas altı yerleştirmede bir miktar ağrı olacaktır. Bu dönemde ödem ve hassasiyet olur. Her kadının iyileşmesi farklı olsa da yaklaşık bir hafta sonra normal iş yaşamına dönebilir” ifadelerini kullandı.
2014-04-06 17:59:00 795 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup