Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Loft Stil ve Tarz Yaşam Alanları

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili Leyditürk okuyucuları...

Bu hafta sizlerle loft stil ve tarz yaşam alanları oluşturmak için neler yapılmalıdır bundan bahsetmek istiyorum. Loft stil ve tarz mimari ve dekorasyonla tanınması 1980 yıllara dayansa da aslında bu stilin oluşumu 1960’lara dayanmaktadır. New York şehrinde endüstri ve sanayi bölgesindeki binaların ulaşım ve diğer nedenlerle boşaltıldı. Bu binalar daha sonra özellikle sanatçılar tarafından ( ressam, heykeltıraş vs)  uygun olması nedeniyle hem stüdyo çalışma alanları hem de konut, yaşam alanları olarak kullanılmaya başlandı. Terk edilen bu endüstriyel alanlar zamanla kentsel dönüşüm olarak hizmet etmeye başlayarak tüm Avrupa ülkelerinde hızla yayılarak stil ve tarz olarak yerini belirledi.

Loftlar modern ve metropoliten yaşamın sembolü olarak modernizimden hoşlanan, fakat Orijinal strüktürlerde tahammül gösterebilen bir tarza sahiptir. Sade, öz, pratik, ergonomik ve yaratıcı bir felsefeyi yaşatmayı hedefleyen bu tarzın en önemli özelliği kullanım alanları ayıran duvarların olmamasının yanında tavanlarının da yüksek olmasıdır. Mekânda endüstriyel görünümü muhafaza ederken, genelde tuğla, beton, yarı boyalı ham yüzeylerle desteklenir. Kapı ve bölme duvarlar çok az olduğu için genelde farklı alanlar yaratmak için çift yönlü mobilyalar (şömine, kütüphane vb.) kullanılarak alanlar arasında sınır oluşturulur. Mobilyaları genellikle farklı fonksiyondaki kullanım alanlarına göre gruplayarak yerleştirilip duvar görevini gördüğü hissi veren bir algı yaratılır. Yine büyük metrajlardaki pencereler, camlar bu tarzın önemli detayları arasındadır. Havalandırma tesisatları açıkta bırakılırken hem dikey hem de yatay alanlardan maksimum faydalanmak hedeflenir.

Loft stil evlerde aydınlatma elemanı olarak genelde metalik sarkıtlar, endüstriyel aydınlatma ürünleri, ray spotlar, tasarım odaklı lambadırlar kullanılır. Bu stilde kaçınılması gereken en önemli detay doğal ve natürel hissini gölgeleyen her türlü ayrıntıdır. Aksesuar olarak genelde büyük boyutlarda duvar tabloları, sanatsal objeler, heykeller, endüstriyel ayrıntıları barındıran separatörler, renkli düz formlarda yastıklar, egzotik bitkiler kullanılırken, entelektüel zevkleri yansıtan tüm aksesuar ayrıntıları bu tarzda fazlasıyla kendini ifade etmektedir.

Ana konseptinde malzeme olarak çelik, ahşap, cam, galvaniz gibi donatılar tercih edilirken genel konsept, siyah gri, metal, kırmızı, bordo, ahşap renkleriyle de desteklenir.

Hepinize özel yaşam alanlarınızda huzur, mutluluk ve aşk dolu bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle
İç mimar Meral AKÇAY
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup