Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Kürdan diş çürüklerine neden oluyor

Kürdan diş çürüklerine neden oluyor

Kürdan kullanımı, zamanla diş çürüklerine yol açıyor.
TDB Genel Başkanı Yücel: \"Kürdan kullanımı, dişlerin arayüz bölgelerinde bulunan, \'diş eti papili\' olarak adlandırılan yumuşak dokunun zamanla kaybolmasına sebebiyet veriyor\" \"Bu, arayüz çürüklerine, diş eti ceplerine ve arayüz dolgularında sekonder çürüklere neden olabilmektedir\"

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Taner Yücel, kürdan kullanımının dişlerin \"arayüz papili\" olarak adlandırılan yumuşak dokusunun zamanla kaybına yol açtığını belirterek, \"Bu, arayüz çürüklerine, diş eti ceplerine ve arayüz dolgularında sekonder çürüklere neden olabilmektedir\" dedi.

Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İnsanların ağız ve diş bakımında yaygın olarak kürdan kullandıklarını söyledi.

Bu uygulamanın yanlış olduğunu, diş ipleri veya arayüz fırçaları kullanılması gerektiğine dikkati çeken Yücel,  \"Kürdan kullanımı, dişlerin arayüz bölgelerinde bulunan, \'diş eti papili\' olarak adlandırılan yumuşak dokunun zamanla kaybolmasına sebebiyet veriyor. Bunun sonucunda da gerek diş eti papilinin yok olması, gerekse diş ve dişi çevreleyen kemik ve periodontal yapılar arasında meydana gelen cep sonucu, arayüzde ulaşılması zor alanlarda daha büyük boşluklar ve cepler oluşabilir. Bu, arayüz çürüklerine, diş eti ceplerine ve arayüz dolgularında sekonder çürüklere neden olabilmektedir\" şeklinde konuştu.

Diş eti hastalıkları, sağlık sorunlarına neden oluyor

Diş eti hastalıklarının birçok sağlık sorununa sebep olduğunu aktaran Yücel, şunları kaydetti:

\"Öncelikle diyabet, endokrin sistemi bozuklukları, anemi, lösemi gibi bazı kan hastalıklarında diş etleri ve diş eti sağlığında bozukluklar ve kanamalar ortaya çıkar. Diyabeti kötü yönde etkiler, erken doğuma ve düşük kilolu Bebek doğumuna neden olabilir, bakteriyel kalp kapak hastalıkları açısından enfeksiyon odağı oluşturabilir.

Diş bakımında öncelikle florlu diş macunu kullanılması gerekli. Sonraki aşamalardaki bakım diş ipleri, arayüz fırçaları ve ağız duşlarıyla yapılabilir.\"

\"Mekanik açıdan diş temizliğimizi, tüm yüzeylere olabildiğince ulaşarak ve biriken bakteri plağını temizleyerek tamamlamalıyız\" diyen Yücel, \"Saydığımız girişimlere rağmen rahatsızlık veren, arayüzde dolgunluk hissi ve temizlemeye ulaşamadığımız alanlar hissediyorsak, mutlaka çürük varlığı veya olası diş eti hastalığının tanısı açısından diş hekimine başvurmanız gerekir\" ifadesini kullandı. 
2014-12-22 00:35:00 552 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup