Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Kurban eti nasıl saklanır?

Kurban eti nasıl saklanır?

Kurban eti saklanırken nelere dikkat edilmeli?
Teknolojinin ilerlemesi ve buzdolaplarının yanı sıra derin dondurucuların da evlerde yerini almasıyla birlikte kurban etinin saklanması biraz daha kolay olmaya başladı.

Eski yıllarda insanlarımız kurbanlarını kestikten sonra dağıtılan etin kalan kısmını daha çok kavurma yaparak kış aylarında tüketilmek üzere tenekelerde saklardı. Ancak günümüzde kavurma yaparak saklama yerini derin dondurucularda çiğ olarak saklamaya bıraktı.

Peki kurban eti saklanırken ve tüketilirken nelere dikkat edilmeli.

İtina Gıda Satış Pazarlama Müdürü Halil Tosun; kurban etlerinin saklanmasının ve kullanılmasının insan sağlığı açısından çok önemli olduğunun altını ısrarla çiziyor.

Etlerin çok çabuk bozulabileceğini söyleyen Halil Tosun; geçmiş yıllara nazaran etlerin çok kolay bir şekilde buzdolabının derin dondurucu bölmesinde veya sadece derin dondurucularda uzun süre saklanabileceğini dile getiriyor.

Et ve et ürünlerinin çabuk bozulma riski taşıdığına dikkat çeken Tosun; özellikle dondurulmuş etleri kullanırken daha da dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Halil Tosun, dondurulmuş etlerin çözüldükten sonra kesinlikle yeniden dondurulmaması gerektiğine vurgu yaparak kurbanlık etlerin küçük parçalar halinde saklanmasının bu riskin önüne geçeceğini belirtiyor.

Kurban kesildikten sonra kesinlikle etin dinlendirilmesi gerektiğini belirten İtina Gıda Satış Pazarlama Müdürü Halil Tosun, etin kesilir kesilmez buzdolabına konulmasının ete zarar vereceğini belirterek kesinlikte etlerin temiz kaplarda güneş görmeden ve hava alması sağlanarak bir süre bekletilmesi gerektiğini söyledi.

Tosun, etlerin kesir kesilmez buzdolabına kaldırılmasının veya büyük parçalar halinde dondurucuya konulmasının da sıkıntılı olduğunu vurgulayarak büyük parçaları soğutmaya derin dondurucuların yetmeyeceğini ve bir iki gün içinde etlerin bozulabileceğine dikkat çekiyor.

Halil Tosun 5-4 saatlik bir bekleme süresinden sonra etlerin buzdolabına kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

Kurbanlık etin dayanma süresinin kesim kalitesine ve et parçasının büyüklüğüne göre değişebileceğini belirten Halil Tosun, normal buzdolabında etlerin 5-6 gün kıymanın ise 3 gün içinde tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Hayvan kesildiğinde etinin sert olduğuna işaret eden Tosun, taze etin pişirilmesi ve hazmının zor olduğu ve kurban etlerinin, en az bir gün sonra tüketilmesinin gerektiği belirtti.

İtina Gıda Satış Pazarlama Müdürü Halil Tosun; tüketilecek etlerle ilgili de bilgi verdi. Çok yüksek ısıda uzun süre pişirme ve kızartma yönteminin, kanserojen maddelerin oluşumuna yol açtığını belirten Halil Tosun; “Etlerin tek olarak pişirilmek yerine; sebzelerle birlikte pişirilmesi ve bu şekilde tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması, sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demirin emilimini artırması açısından sağlıklı bir yöntemdir” dedi.

Etler ızgarada pişirilirken, ateşle arasındaki uzaklığın eti yakmayacak, kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanması gerektiğini belirten Halil Tosun “Çok yüksek ısı, dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açacağı için besin kaybını artırır. Etlerin haşlanarak pişirilmesi, sağlıklı olmasının yanı sıra ette olması muhtemel parazitlerin insana geçmesini de büyük ölçüde engeller.” Dedi.

Tosun; dondurulmuş etlerin buzdolabının normal bölümünde veya oda ortamında çözülmesinin sağlanması gerektiğini belirterek et keserken ayrı sebze keserken ayrı kesme tahtalarının kullanılmasını bunun çapraz bulaşmayı engelleyeceği uyarısında bulundu.

İtina Gıda Satış Pazarlama Müdürü Halil Tosun; son olarak et ve kemiklerin haşlanmasıyla elde edilecek olan suların da buzdolaplarının dondurucularında saklanabileceğini dile getirerek bu suların daha sonra yemek yapımına ayrı bir tat katacağını sözlerine ekledi.
2015-09-21 13:06:00 652 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup