Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Küçük yaşta evliliğe ceza geliyor !

Küçük yaşta evliliğe ceza geliyor !

Kız çocuklarının zorla evlendirilmesi her durumda istismar sayılarak suç kapsamına alınacak.
Aile ve Sosyal Politikalar, İçişleri Bakanlığı, Adalet, Milli Eğitim, Sağlık, Gençlik ve Spor bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığı\'nın \"çocuk gelinlere\" yönelik hazırladığı yol haritası tamamlandı.

Yeni yol haritasına göre Türk Ceza Kanunu\'nda (TCK) yapılacak değişiklikle çocukların sadece 15 yaş altında değil, 16-17 yaşlarında da zorla evlendirilmesi de \"nitelikli cinsel istismar\" sayılarak suç kapsamına alınacak.

Sabah\'ın haberine göre, Aile Bakanı Ayşenur İslam\'ın verdiği bilgilere göre, 10 aşamadan oluşan önlemler şöyle:

1- NÜFUS KAYDI: İçişleri Bakanlığı, Türkiye\'de doğmuş bütün insanların nüfusa kayıt olup olmadığını kontrol edecek. Bu yolla tüm çocuklar da kayıt altına alınacak.

2- \"ZORUNLU EĞİTİM BİRİMLERİ\": Milli Eğitim Bakanlığı, 12 yıllık zorunlu eğitimin tam olarak uygulanması için okullarda sosyal hizmet birimleri oluşturacak. Okula gitmeyen çocuklar, tespit edilecek.

3- KADIN DİN GÖREVLİLERİ: Kadın din görevlileri, bulundukları bölgede tüm evleri düzenli ziyaret edecek. Muhtarlar, din görevlileri, imamlar kadınları camiye davet ederek bilgilendirecek. Erkekler de benzer organizasyonlarla camilere çağırılacak. Kadın ve erkek vaizler camilerde, köy odalarında, müsait ortamlarda vatandaşları bilgilendirecek

4- ÇOCUK ANNELERE TAKİP: Sağlık Bakanlığı, erken yaşta evlilikler sonucu olan doğumları düzenli olarak Aile ile İçişleri bakanlıklarına bildirecek. Erken yaşta çocuk sahibi olan çocukların birden fazla hak ihlaline uğramaması için takipleri yapılacak.

5- TARLADA DENETİM: Çocuk gelinlerin büyük bölümünün tarım işçisi kız çocuklarından çıktığını tespit eden Aile Bakanlığı özel denetimler başlatacak.

6- ZORLA EVLENDİRME SUÇ: TCK\'da yapılacak değişiklikle 15 yaş altında evliliği \"nitelikli cinsel istismar\" sayan düzenleme 16-17 yaş grubu çocuklar için de uygulanacak. Bu yaş grubunu kendisine karşı suç işleyenlerle (tecavüz, istismar gibi) zorla evlendirenlerin yargılanması gündeme gelecek. Hali hazırda 15 yaş üzeri çocukların evlendirilmesinde \"şikâyet unsuruna\" bakılırken, bu kıstasın da kaldırılması planlanıyor. Ayrıca aile mahkemeleri de yeniden düzenlenecek.

7- RTÜK DENETİMİ: Tüm dizi, film ve programlarda çocuk gelinlere yönelik özendirici unsurların ayıklanması sağlanacak.

8- ÇOCUK GELİN ARAŞTIRMASI: Aile Bakanlığı, ilk kez Türkiye genelinde \"çocuk gelin\" araştırmasına çıkacak. Araştırma, düzenli aralıklarla tekrarlanacak.

9- AİLELERE EĞİTİM: Bakanlıklar, evlere yönelik eğitim programlarını çocuk gelinleri içerecek şekilde revize edecek. Ailelere çocukları erken yaşta evlendirmenin suç olduğu anlatılacak.

10- PROJELERE DESTEK: 6 Bakanlık çocuk gelinlerle ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarının projelerini de özel incelemeye alacak. Sahada bu tip projeler desteklenecek.

EN BÜYÜK ORTAĞIMIZ DİYANET

Aile Bakanı Ayşenur İslam, erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele konusunda en büyük paydaş ve ortaklarının Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu belirtti. İslam, Diyanet\'in de özel olarak bir yol haritası hazırladığını ve önümüzdeki günlerde açıklanacağını bildirdi.

Sabah
2014-05-02 19:16:00 869 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup