Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Küçük Mekanlarda Büyük Etkiler

İç Mimar Meral Akçay

Sevgili dostlarım, birçoğunuz küçük yaşam alanlarınızda, daha ferah, algıda daha büyük ve doğru tercihler yaparak, nasıl dekore ederiz? İç mimari uygulamalarda nasıl bir yol izlemeliyiz? Doğru olan nedir? Hangi yanlışlardan uzak durmalıyız? Sorularının cevaplarını merak ediyorsunuz. Bu hafta gelin bunlara göz atalım...

Küçük alanlarda, renk skalasını doğru kullanmak çok önemlidir. Alanların ilk algısını duvar ve tavan renkleri belirler. Bu yüzden daha ferah alanlar için açık tonlarda duvarlar ve duvarda kullanılan boya renginin bir ton açık tavan renkleri küçük alanları her zaman daha ferah bir etkiyle saracaktır

Koyu renkler kullanarak daha zengin ve dramatik görünümlü mekânlar yaratmak ise sizin tercihiniz

Bir diğer konu ise eğer pencere sayısı az ya da yeterli büyüklükte değil ise daha çok pencere var hissi yaratmak, aydınlık bir algı oluşturmak için ise aynalardan faydalanabilirsiniz. Aynalar da tıpkı pencereler gibi derinlik yaratarak ışığın çoğalmasını sağlarlar. Eğer tavan yüksekliğiniz sizi tatmin etmiyorsa perdelerinizi ne kadar yüksekten asarsanız tavanınızı o kadar yüksek görünür hale getirmekle de bütünlüğü sağlamış olursunuz.

Küçük mekanlarda doğru kullanılması ve dikkatle üzerinde durulması gereken konulardan biri de aydınlatma elemanlarıdır. Bu tarz yaşam alanlarında lokal aydınlatmaları tercih etmek gerekir. Direkt aydınlatmalar özellikle tavanı aydınlatan aydınlatma elemanları mekana hizmet etmez. Bu tarz  mekanları,  alanı aydınlatan lokal aydınlatmalarla desteklersek etkisi memnun edici olacaktır.

Gelelim mobilya tercihlerine... Küçük alanlar için yapılan mobilya tercihleri de böyle mekanlar için önemli detaylardan biridir. En çok yapılan yanlışlardan biri de seçilen mobilyanın alan hacmine göre büyük seçilmesidir. Bu mekanı daha küçük bir hale sokacağı gibi hareket alanınızı kısıtlayarak yaşam kalitenizi düşürür. Bu yüzden seçeceğiniz mobilyanın boyutlarına, renklerine dikkat etmek gerekir. Mobilyalarınızı parlak ürünlerden, mesela parlak lake cilalı ürünleri seçerek, metal aksesuarlarla desteklerseniz alanı daha ferah bir hale getirmek sizin için   mucize olmayacaktır.

Aksesuar seçimleri için de aynı mantıkla çok büyük ebatlarda olmayan, fazla karışıklık hissi yaratmayan, belli tek parça fakat iddialı bir seçim mekanı tamamen tüm bu doğrularla besleyerek harika bir yaşam alanına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Harika bir hafta diliyorum.
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup