Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Kozmetik ürünlerinin yan etkilerine dikkat !

Kozmetik ürünlerinin yan etkilerine dikkat !

Sürekli kullandığımız kozmetik ürünleri hiç de masum değil.
Makyaj yaparken kullandığımız ürünlerin kaç bileşenden oluştuğunu ve bu bileşenlerin cildimizde ne gibi hasarlar bıraktığını Prof. Dr. Dilek Demir Erol anlattı.

Yapılan araştırmalara göre günde dokuz farklı kozmetik ürünü kullanıyor ve 126 farklı bileşeni cildimize sürüyoruz.

Peki her gün cildimize sürdüğümüz bu ürünler ne kadar kimyasal barındırıyor ve yan etkileri neler? 

- “Antiaging ürünlere ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir.” denir. Oysa, bu tip ürünlere erken yaşta başlamış olmak ileride kırışıklık ve leke oluşmasına engel olmaz. Göz etrafı, alın, ağız etrafı kırışıklıkları büyük oranda mimiklerle ve güneş hasarı ile oluşurlar,kremler bu kırışıklıkları engellemekte yetersiz kalır. 

- Bir diğer yanlış ise; birkaç kere kullan işe yaramazsa değiştir yaklaşımıdır. Bir uzmanın önerdiği doz ve sürede kullanıma devam etmek gerekir. 

Şampuan: Kadın erkek neredeyse her gün kullandığımız şampuanın içerdiği kimyasal madde sayısı 15. Yan etkileri ise tahriş, kaşıntı ve göz hasarı.

Ruj: Yapılan araştırmalar sonucunda rujlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açan kurşun bulundu. Pek çok uzman kurşun miktarının çok düşük derecede olduğunu söylese de 33 kimyasal madde içeren ruj ise alerjiden kansere kadar risk taşıyan bir ürüne dönüşebilir.

Oje: İçeriğinde 31 kimyasal olan ojenin kullanımında da dikkatli olmak gerekir. Zira doğurganlığı azaltabilir, hamilelikte bebek gelişimini etkileyebilir. Bu nedenle haftada bir kez tırnakları doğal renginde bırap havalandırmanız hem genel sağlığınız hem de tırnak sağlığınız için yaralı olacaktır.

Parfüm: Güzel kokmak için sürdüğümüz parfümdeki 250 kimyasalın olası yan etkileri ise ağız, boğaz ve gözlerde tahriş, mide bulantısı, böbrek sorunları olarak ortaya çıkıyor. 

Allık: Allık, formülünü oluşturan 16 kimyasal ile kurdeşen, tahriş, hormonal bozukluk yaratabiliyor. Bu nedenle her sabah uyguladığınız makyajdan önce cildinizi doğru kremlerle nemlendirmeniz gerekmektedir.

Fondöten: 24 kimyasal sahip fondöten basit alerjik reaksiyondan kansere kadar ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Fondötenlerin zararlarını azaltmak için en ince olanını seçebilirsiniz ancak gerçekten gerekli olduğu durumlar dışında kullanmayarak olası tahrişleri önleyebilirsiniz.
2014-02-08 15:23:00 3592 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup