Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Knonik öksürük fıtığa neden olabilir

Knonik öksürük fıtığa neden olabilir

Prof. Dr. Adem Dervişoğlu, fıtık oluşmasına neden olan unsurları anlatıyor.
Medical Park Fatih Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Adem Dervişoğlu, kabızlık, kronik öksürük, ani hareketler, ağır yük kaldırma, şişmanlık, karın içinde sıvı birikmesinin kasık bölgesinin anatomik yapısını zorlayarak, fıtık oluşmasına neden olabileceğini belirtti. 

Dervişoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, fıtığı, \"bir iç organın normalde içinde bulunduğu beden bölgesindeki zayıf bir noktadan dışarı çıkması\" olarak tanımladı.

Kasık bölgesini zorlayan nedenlerin, kabızlık, kronik öksürük, ani hareketler, ağır yük kaldırma, şişmanlık, karın içinde sıvı birikmesi olarak sıralanabileceğini belirten Dervişoğlu, bunların kasık bölgesinin anatomik yapısını zorlayarak, fıtıklarının oluşmasına neden olabileceğini kaydetti.

Adem Dervişoğlu, \"Genel cerrahide ameliyat ettiğimiz her üç hastadan biri fıtık hastasıdır. 100 hastadan 5\'inde görülür ve bunların yüzde 80\'e yakını kasık fıtığıdır\" dedi. 

Kasık fıtıklarının erkeklerde kadınlara göre 7-8 kat daha fazla görüldüğünü aktaran Dervişoğlu, kasık bölgesinde \"indirekt, direkt ve femoral\" olmak üzere tip fıtık görüldüğünü belirtti.

Kasık fıtığının en sık belirtisinin şişlik olduğunu vurgulayan  Dervişoğlu, kasık fıtığı olanların, uzun saat direksiyon başında kalmaması, ağırlık kaldırmaması, basketbol ve futbol gibi fazla efor gerektiren sporları yapmamaları, bir saatten fazla yürüyüşe çıkmamaları, ani eğilip kalkmamaları ve uzun süre ayakta kalmamaları gerektiğini kaydetti. 

Prof. Dr. Adem Dervişoğlu, fıtık hastalarına \"Mümkün olduğunca erken bir dönemde ameliyat olun, yavaş yürüyün, ağır eforlardan kaçının. Ağrılarınız olduğunda sırt üstü yatın, ağrınız dinlenmeye rağmen geçmiyorsa acilen hekime başvurun, kasık bağı kullanmayın\" tavsiyelerinde bulundu.
2014-08-12 22:55:00 517 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup