Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Klima göz kuruluğunu artırıyor

Klima göz kuruluğunu artırıyor

Opr. Dr. Aylin Kılıç, göz kuruluğu tedavisi hakkında bilgiler verdi.
Gününün büyük çoğunluğu klimalı ortamda ve bilgisayar başında geçirenler için göz kuruluğubüyük risk oluşturuyor. Gözünüzün çabuk yorulması ve yanma, batma, kızarma, kumlanma gibi şikâyetlere yol açan göz kuruluğu, erken dönemde tedavi edilmediği takdirde görme kayıplarına bile neden olabiliyor.

Gözyaşı eksikliği körlüğe yol açabilir

Gözün kalkanı olarak tanımlana gözyaşı, gözün şeffaf ön yüzeyi olan kornea sinirlerinin tahriş olmasını engeller, gözün daha net ve rahat görmesini sağlar. Gözyaşının gözün oksijen almasına ve beslenmesine yardımcı olduğunu belirten Opr. Dr. Kılıç, “Gözyaşı, yapısında bulunan maddeler sayesinde dışarıdan gelen hastalıklara karşı gözün savunma bariyeri konumundadır. Yabancı maddelerin göze teması durumunda gözü yıkayarak temizler. Gözyaşı eksikliği gözde uzun vadede ciddi problemlere hatta körlüğe bile neden olabilecek durumlara yol açabilir” dedi.

Göz kontrolünü aksatmayın

Günün büyük çoğunluğunu iş yerinde bilgisayar ve evde televizyon başında geçirenlerde ve kuru hava ile havalandırılan klimalı ofislerin de göz kuruluğu riskini artırıyor. Bu çevresel şartlarda çalışanların düzenli aralar ile göz kontrolü yaptırmaları gerekiyor. Bunun yanında açık hava şartlarında çalışanlar için de belli riskler mevcuttur. Küresel ısınma ile birlikte atmosferin değişmesi açık hava şartlarında çalışanlarda da benzer durumların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Uzun süreli kontakt lens kullanıcılarının da göz kuruluğu konusunda dikkatli olması gerekiyor. Göz kuruluğunun, gözün savunma sisteminin baskılanmasına neden olur. Bu nedenle alerji, keratit ve konjontivit gibi hastalıkların gözü daha çok etkilenir.

İleri evrede kanser ilacı

Göz kuruluğuna karşı öncelikle ofislerde nem oranının artırılması gerekiyor. Güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanılmasını öneriyor. Göz kuruluğu tedavisinin ilk adımının suni gözyaşıdır. Gözyaşı kaybını azaltmak için gözyaşı kanallarının tıkaçla kapatılıyor. Hastalığın daha ileri evrelerinde kanser ve vücudun savunma mekanizmasının dengesini bozan (otoimmun) hastalıklarda kullanılan Siklosporin A’nın sulandırılmasıyla elde edilen ilaca başvuruluyor. Göz kuruluğunun tedavisinde kullanılan bu ilaç ciddi anlamda olumlu sonuçlar sağlıyor. İlaç şu an başarıyla ileri derece göz kuruluklarında ve göz kuruluğu ile oluşan sistemik hastalıklarda kullanılıyor.
2013-12-28 00:39:00 558 Paylaş
Yorumlar
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup