Tweet
Haber3.com Ana Sayfa
  • Leyditurk FaceBook
  • Leyditurk Twitter
  • Leyditurk Friendfeed.com
  • Leyditurk RSS

Klasik Tarz Dekorasyon

İç Mimar Meral Akçay

Merhaba sevgili dostlar.

Bu hafta sizlere klasik tarz ve stilde ev dekorasyonunda neler önemlidir bundan bahsetmek istiyorum.

Klasik tarz dekorasyonda ön planda olan şey ihtişamdır. Ağırbaşlı duruşuyla kendini hissettirir ve pahalı zevkleri yansıtan havasıyla ciddiyet ve sıcaklığı bir arada barındırır. Şık ve ciddi ancak sıcak ve zengin bir etki yaratır. Eğer bu tarz bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız öncelikle mekânın tavan, duvar ve mimari yapısındaki birlikteliğe dikkat etmeniz gerekir. Tavanlarda uygulanan desenli kartonpiyer ve göbekler, guaj resimler yine aynı zamanda duvarlarda seçilen kemerler, lambriler, duvar kâğıtları önemli ölçüde bu tarzın temelini oluşturur. Burada önemli olan bu detayların ölçüsü ve birbiriyle uyumudur. Şömineler, Fransız kapılar, ahşap kullanımı, gömme dolaplar, kitaplıklar yine bu stilde önemli detaylardır. Taç şeklinde kornişler, ahşap paneller, koyu renk ahşap oymalar, abartılı süslemeler, zengin metaller kullanmak ise tercihe göre klasik tarzın detaylarıdır.

Klasik tarz mobilyalar, yuvarlak hatlı, tercihe göre oymalı, genelde koyu renk cilalı ahşaplardan oluşur. Mobilyaların işçilik kalitesi, cilasının değerli olması çok önemlidir. Süslemeler ve oymalar bolca kullanılsa da kumaş tercihiyle yalın ve asaletli bir hale dönüşebilirler. Kumaş tercihlerini zengin görünümlü şıklık ve zarafeti anımsatan, ipek lüks kadife, saten, brokardan yana kullanmanız en doğrusu olacaktır. Kumaş desenlerinde tercihinizi ise çiçek desenleri, çizgiler, damask gibi belli dönemlere ait desenlerden yana kullanmanızı öneririm. Koltuklarda bolca süslü yastık kullanmak yine önemli bir detaydır. Perde seçimini ağır gösterişli tarzda seçmeniz yine bu tarzı destekleyici olacaktır.

Klasik tarz dekorasyonunda, birbiriyle uyumlu, rahatlatıcı ve klasik etki yaratacak renkler kullanmak gerekir. Bu tarzın renkleri arasında en önemlileri sonbahar renkleri, günbatımı renkleri, topaz, altın renkleri, sıcak kahverengi tonları, krem,  fildişi, bej gibi renklerdir. Bordolar, şeftali tonları, koyu yeşiller, petrol mavileri yine bu tarzda odak noktaları yaratmak için önemli renklerdir.

Aydınlatma tercihlerini klasik pirinç ve kristal avizeler, klasik lambader ya da apliklerden yana kullanabilirsiniz.

Yine aksesuar seçiminde gösterişli çerçevelerde konumlandırılmış yağlı boya resimler, şamdanlar, süslü ve büyük vazolar, heykeller, gümüş ya da altın rengi antika eserler kullanmanız istenilen sonuca ulaştırır son olarak da halı seçimini genel konsepti destekleyen oryantalist koyu renk bir tercihle geleneksel klasik şıklığı mekânlarınıza taşıyabilirsiniz...

Hepinize harika bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle İç Mimar Meral Akçay
Paylaş
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Burçlar
Şeyda Özdalga
Diyet Listesi
Yemek Tarifleri
Rüya Tabirleri
Tüp Bebek Merkezleri
Çok Okunanlar
Bugün Bu Hafta Bugün

Erkekler neden terk eder?

Sevgi eksikliği
Başka birini sevme
Çapkınlık
Evlilik baskısı
Arkadaş baskısı

Haber3Group © 2001-2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup